Ο Ολυμπιακός κέρδισε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ, σε επίπεδο Παίδων.

Ολυμπιακός: Νικητές αναδείχθηκαν οι Παίδες των Πειραιωτών στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Β φάσης του Πρωταθλήματος Αγοριών Κ15 της ΕΣΧΑ, όπου επικράτησαν με 24-22 επί της ΑΕΚ το βράδυ του Σαββάτου (4/6) στο Κλειστό του Κορυδαλλού.

Η ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, διατήρησε τη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και με κορυφαίους τους Χρυσουλη και Τσολάκη που σημείωσαν από 6 τέρματα, έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο νικηφόρο αποτέλεσμα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τρεις μέρες νωρίτερα είχαν περάσει από τα Βριλήσσια, επικρατώντας με 23-28 της τοπικής ομάδας.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασιστικά από το ξεκίνημα και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων για το 4-2, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Μέσα σε 5’ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 4-1, διευρύνοντας έτσι το προβάδισμά τους στο +5, κάνοντας το 8-3 στα μισά του πρώτου μέρους.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες ανέβασαν την αμυντική τους απόδοση με αποτέλεσμα να σημειωθούν λίγα τέρματα, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις μία φορά στα επόμενα 10’ και την ΑΕΚ να μειώνει σε 9-6. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά και να σκοράρει τρεις φορές, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 12-8.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκαν οι δύο ομάδες και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να «απαντάει» σε όσες περιπτώσεις επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν τη διαφορά, ενώ κατάφερε να φτάσει και στο +5, με το 20-15 στα μισά της επανάληψης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να φέρει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, μειώνοντας σε 21-20 με κάτι λιγότερο από 5’ να απομένουν. Οι παίκτες του Ολυμπιακού όμως έδειξαν χαρακτήρα, απορρόφησαν την πίεση και με σωστή διαχείριση κατάφεραν να πετύχουν ακόμη τρία τέρματα και να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 2-1,4-2,8-3,9-5,9-6,12-8 (ημχ.), 14-9,18-14,20-15,21-17,21-20,24-22