Ο Ολυμπιακός έχασε σωρεία ευκαιριών, μένοντας όμως με άδεια τα χέρια, κατά την ολοκλήρωση του ματς επί του ΠΑΟΚ.

Μπορεί να ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης» από τον ΠΑΟΚ, για την 8η αγωνιστική της Super League, όμως οι πολλές χαμένες ευκαιρίες έφεραν την ήττα με 1-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να έχουν σχεδόν τις τριπλάσεις τελικές από τον αντίπαλό τους, όμως δεν ήταν το ίδιο τυχεροί με τους φιλοξενούμενους για να μπορέσουν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς. Μόλις στο 9′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μετά το αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει στο 37′ με τον Χάμες Ροντρίγκες.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Νάρεϊ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο αγώνας…

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς στο ματς, καθώς στο 9′ ο Τσαούσης «γέμισε» με εκτέλεση κόρνερ και ο Παπασταθόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 0-1. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και άρχισε να απειλεί τον ΠΑΟΚ. Στο 18′ ο Χάμες Ροντρίγκες εκτέλεσε κόρνερ, με τον Παπα5σταθόπουλο να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Στο 37′ όμως ήρθε η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από τ’ αριστερά και ο Χάμες Ροντρίγκες με εντυπωσιακή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Επίσης ο Κολομβιανός σούπερ σταρ στο 41′ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Κοτάρσκι να διώχνει με τα χέρια και στην επαναφορά ο Γκάρι Ροντρίγκες γύρισε την μπάλα στην περιοχή για τον Μπακαμπού ο οποίος έκανε το κοντρόλ, σούταρε από κοντά, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με τη δεύτερή του ευκαιρία κατάφερε να σκοράρει, όταν στο 57′ ο Νάρεϊ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και σημείωσε το 1-2. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την άμεση ισοφάριση, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έβγαλε την κάθετη μπαλιά στ’ αριστερά για τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Στο 74′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επίσης άλλη μία καλή στιγμή, όταν ο Βαλμπουενά «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε και πάλι άουτ, ενώ στο 78′ ο Ίνμπομ Χουάνγκ σέντραρε με τον Μπακαμπού να βρίσκει την κεφαλιά όμως από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 89′ όταν ο Μπακαμπού γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ήταν ο Ελ Αραμπί ο οποίος απέναντι σε κενή εστία κοντρόλαρε και τη στιγμή που πλάσαρε κατάφερε και έδιωξε ο Σάστρε του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές ευκαιρίες δεν μπόρεσε να βρει την ισοφάριση και το ματς έληξε στο 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.