Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρσέλο, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη με 4-1, αποκτώντας σκορ πρόκρισης για το Κύπελλο Ελλάδος. Μπήκε και... σκόραρε ο Ελ Αραμπί! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του για τον θεσμό αυτόν. Επιπλέον, αποτέλεσε το σημερινό ματς, το πρώτο επίσημο, μετά τη διακοπή ελέω Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αρκετά πράγματα πήραν το δρόμο τους, ο Θρύλος έκανε μια μίνι-προετοιμασία στην Ισπανία, αλλά και την Ελλάδα, προσπαθώντας να δείξει εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από το πρώτο μισό της σεζόν. Οι απαιτήσεις είναι μεγάλες, αναμφίβολα, κι ο Μίτσελ με τους ποδοσφαιριστές μας, καλούνται στη συνέχεια να φτάσουν… στην πηγή και τα θετικά αποτελέσματα.

Ο κόσμος διψούσε για… δράση, καθώς έμεινε αρκετό διάστημα μακριά από το γήπεδο, αλλά και το να βλέπει τον Ολυμπιακό, πέραν των φιλικών που έδωσε η ομάδα μας. Αρκετοί φίλοι των Πειραιωτών πήγαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την αναμέτρηση με τον Ατρόμητο. Ένας Ατρόμητος, ο οποίος είχε τις απουσίες των Έρλινγκμαρκ, Σουάρεθ και Κιβρακίδη, κάτι που αποτελούσε σοβαρό πονοκέφαλο για τον Κρις Κόλμαν. Εν αντιθέσει, ο Μίτσελ άφησε εκτός αποστολής τους Μπόουλερ, Μπουχαλάκη, Λάιντνερ, αλλά και τους Μουντιαλικούς, Σισέ, Κούντε και Χουάνγκ (Ουί-Τζο – Ινμπέομ).

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Με μεγάλη χαρά είδαμε πως ο Μίτσελ στο βασικό σχήμα ξεκίνησε τους Μαρσέλο και Φορτούνη, αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά. Ο Τζολάκης βρέθηκε στην εστία της ομάδας μας, με την άμυνα να αποτελείται από τους Μαρσέλο, Ρέτσο, Ντόι και Βρουσάι. Μπροστά τους είδαμε τους Κασάμι και Εμβιλά, ενώ στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Μπιέλ και Αγκ. Καμαρά. Σε ελεύθερο ρόλο δημιουργού είδαμε τον Κώστα Φορτούνη, με τον Μπακαμπού να είναι η αιχμή του δόρατος του Θρύλου.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Χάμες Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μασούρας, Σαμασέκου, Ρέαμπτσιουκ, Γκάρι Ροντρίγκες.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Κρις Κόλμαν επέλεξε τους Γιαννιώτη στην εστία και τους Κεσχρίντα-Ντε Μποκ στα άκρα της άμυνας, ενώ οι Μαυρομμάτης και Χατζηισαϊας στα στόπερ. Μπροστά τους είδαμε τους Κουέν Γκοντζάλεζ και Φριτζόνσον, ενώ στην επιθετική γραμμή τους Ρομπάιγ, Ροτάριου και Κιάρτασον.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Μάριτς, Οικονομίδης, Στρούγγης, Τζαβίδας, Πομόνης, Τζοβάρας, Αθανασίου, Κλωναρίδης, Μουνίθ.

Έψαξε το γκολ ο Ολυμπιακός, πληγώθηκε όμως από στημένη φάση!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εκρηκτικά την αναμέτρηση, όπως πρέπει δηλαδή, με ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, κουβαλώντας την μπάλα μέχρι τα όρια της περιοχής, δοκίμασε ένα πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι του Γιαννιώτη. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Ατρόμητος αντέδρασε φτάνοντας μια ανάσα από το 0-1. Από τη δεξιά πλευρά, ο Κεσχρίντα πάτησε περιοχή, κάνοντας ένα όμορφο γύρισμα, όμως ο Ρομπάιγ αστόχησε από απόσταση αναπνοής, αν και ο Τζολάκης ήταν εξουδετερωμένος.

Οι Πειραιώτες ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γκολ νωρίς, έτσι κι έγινε, καθώς ο Πεπ Μπιέλ, στο 7ο λεπτό με έξοχο πλασέ, κέρδισε τον Γιαννιώτη, ανοίγοντας το σκορ σε 1-0. Η ομάδα του Κρις Κόλμαν όμως ισοφάρισε άμεσα σε 1-1, χάρη σε τέρμα του Κιάρτανσον, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Ρομπάιγ. Περίπου στο 13ο λεπτό του ματς, είχαμε ένα σπάνιο περιστατικό, με τα φώτα του «Γ. Καραϊσκάκης» ξαφνικά να σβήνουν.

Περίπου οκτώ λεπτά κράτησε η διακοπή, με το ματς να συνεχίζεται από το 20’. Λίγο αργότερα, ο Φορτούνης που ήταν αρκετά θετικός και κινητικός, έκανε ένα συρτό σουτ με το αριστερό, με τον Έλληνα κίπερ των φιλοξενούμενων όμως να βλέπει την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως το σκορ έμεινε ίδιο…

Στο 25’ ο Ατρόμητος έχασε σημαντική ευκαιρία, καθώς μετά από αντεπίθεση ο Κεσχρίντα προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην εστία, ο Τζολάκης ήταν ξανά εξουδετερωμένος, όμως ο Εμβιλά σωτήρια έδιωξε την μπάλα. Ο Έλληνας γκολκίπερ του Θρύλου έκανε αισθητή την παρουσία του στο μισάωρο της αναμέτρησης, όταν ο Ρομπάιγ πήρε την μπάλα μόνος του στην περιοχή της ομάδας μας, προσπάθησε να πλασάρει, όμως ο νεαρός απέκρουσε με τα πόδια, δύσκολα μεν, αλλά με ασφάλεια, κρατώντας το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους στο ματς, δίχως όμως να πετύχουν κάτι περισσότερο. Ο Ολυμπιακός θα λέγαμε είχε περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει. Με αποκορύφωμα τη φάση του 42′, μετά από σέντρα του Βρουσάι και τον Μπακαμπού να αστοχεί σε κεφαλιά εξ’ επαφής. Στα τελευταία λεπτά κι ειδικά στις καθυστερήσεις (7′), οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν το γκολ. Στο Α’ μέρος είδαμε ένα αρκετά επιθετικό ματς από τις δύο ομάδες, ενώ ομολογουμένως κι ο Ατρόμητος είχε απίστευτες φάσεις να σκοράρει.

Ολυμπιακός: Άλλη εικόνα, ΜΑΓΕΙΑ από Μαρσέλο!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός του Μίτσελ έκανε μια αντικατάσταση, βάζοντας τον Γκάρι Ροντρίγκες αντί του Αγκιμπού Καμαρά. Έξι μόλις λεπτά χρειάστηκε η ομάδα μας για να πάρει προβάδισμα, με σκόρερ τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ, Μαρσέλο. Ο ίδιος έφερε την μπάλα στο δεξί (!) πόδι, κάνοντας ένα τρομερό σουτ, νικώντας τον Γιαννιώτη και διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 2-1.

Στο 54’ μάλιστα, ο Θρύλος πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μπακαμπού, όμως αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ελ Αραμπί: Μπήκε και… σκόραρε!

Με την συμπλήρωση μιας ώρας, ο Μίτσελ έκανε ακόμη δύο αλλαγές. Έβαλε τον Ελ Αραμπί αντί του Μπακαμπού και τον Κασάμι αντί του Σαμασέκου.

Οι Πειραιώτες με τις αλλαγές αυτές, έψαξαν και τρίτο γκολ, κάτι που επιτεύχθηκε στο 64’ με τον Μαροκινό εκτελεστή Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Μετά από σουτ του Φορτούνη, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών του Ατρομήτου. Με αποτέλεσμα να στρώνεται στον στράικερ της ομάδας μας, κάνοντας το 3-1.

ΑΠΟΘΕΩΣΗ σε Μαρσέλο, Φορτούνη και Χάμες!

Ο απίθανος Μαρσέλο όμως είχε και… γλυκό, κάνοντας το 4-1. Κοντρόλαρε την μπάλα και σούταρε από κοντά δίχως να σκάσει στο έδαφος η μπάλα. Στο 70′ ο Μίτσελ πέρασε αρχικά τον Ρέαμπτσιουκ αντί του μεγάλου πρωταγωνιστή Μαρσέλο, αλλά και τον Χάμες Ροντρίγκες αντί του Κώστα Φορτούνη.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός έχοντας αυτό που ήθελε, ένα σκορ πρόκρισης ενόψει ρεβάνς. Έτσι λοιπόν, έριξε τις μηχανές του, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Όταν το σκορ φτάνει σε τέτοια έκταση, είναι και λογικό.

Το τελικό σκορ 4-1 δίνει πλεονέκτημα σαφέστατο στον Θρύλο, ο οποίος θα πάρει την πρόκριση στους «8», στη ρεβάνς του Περιστερίου (10/1).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόι, Μαρσέλο, Εμβιλά, Κασάμι, Αγκιμπού Καμαρά, Μπιέλ, Φορτούνης, Μπακαμπού.

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας, Μαυρομάτης, Ντε Μποκ,Φριτζόνσον, Κουέν, Γκονζάλεζ, Ρομπάιγ, Ροτάριου και Κιάρτανσον.