Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ατρόμητο, χάρη στις αποφάσεις του διαιτητή Γκορτσίλα, αλλά και την τεράστια αστοχία των παικτών του στις κρίσιμες φάσεις. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι Πειραιώτες πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, στην πρεμιέρα επί του Ατρομήτου, με την αναμέτρηση να μην είχε κάποιο γκολ. Αρκετά παράπονα για τη διαιτησία του Γκορτσίλα, τεράστια αστοχία των «ερυθρόλευκων» που μπαίνουν με το… αριστερό. Ο Μιχάλης Μαχαίρας βρέθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης»…

Μπορεί να άργησε, όμως εν τέλει ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Super League Interwetten. Η πρεμιέρα έφερε στον Ολυμπιακό την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ, Ατρόμητο. Το «Γ. Καραϊσκάκης», έπειτα από 560 ημέρες, υποδέχτηκε φιλάθλους για το πρωτάθλημα, για τις προσπάθειες κόσμου και ομάδας, με φόντο το 47ο! Η αγωνιστική ήταν αφιερωμένη στους πυρόπληκτους, μια σημαντική κίνηση από τη λίγκα.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Στον ΝΑΟ βρέθηκε πλήθος κόσμου, δημιουργώντας μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, κάτι που είχε αναμφισβήτητα λείψει από τα γήπεδα! Κι ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, δε γινόταν να λείπει, με τον Βαγγέλη Μαρινάκη να στηρίζει για ακόμη μια φορά τις προσπάθειες των παικτών μας.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς μας επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις για την αποψινή αναμέτρηση. Εν τέλει, παρά τον τραυματισμό του, πρόλαβε ο Τόμας Βατσλίκ και πήρε γάντια βασικού. Στην άμυνα είδαμε τους Ρέαμπτσιουκ και Καρμπόβνικ στα άκρα και στο κέντρο τους Σισέ και Παπασταθόπουλο. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Εμβιλά-Μπουχαλάκης, ενώ στις πτέρυγες οι Ρόνι Λόπες και Βαλμπουενά. Οι δύο φορ του Θρύλου ήταν οι Ελ Αραμπί και Τικίνιο. Ο σχηματισμός ήταν ένα 4-4-2.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Ονιεκουρού, Κούντε, Αλγκασίμ Μπα, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Λαλά, Σουρλης.

Για τους φιλοξενούμενους του Άνχελ Λόπεθ, στην εστία ξεκίνησε ο Πίριτς, ενώ ο Βασιλαντωνόπουλος και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος βρίσκονταν στα άκρα της άμυνας. Στο κέντρο αυτής βρέθηκαν οι Χατζηισαϊας και Ντένιτς. Μπροστά τους ήταν οι Κλωναρίδης και Σάλομον, ενώ οι Καστελλάνο-Κουλούρης έπαιξαν στα άκρα. Στην επίθεση ως φορ επιλέχθηκαν οι Μουνίθ και Καρτάλης. Κι ο σχηματισμός του Ατρομήτου ήταν το 4-4-2.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Μανδάς, Νάτσος, Τζαβίδας, Μπεντινέλι, Κωτσόπουλος, Μαυρομμάτης, Νταβιώτης, Στρούγγης, Σπιριντόνοβιτς.

Ολυμπιακός | Μπορούσε τέρμα, δε δόθηκε πέναλτι και αποβολή!

Εκρηκτικό το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης», αφενός από την ατμόσφαιρα και τον παλμό που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί του Θρύλου. Αφετέρου από το ρυθμό που είχε το ματς. Μόλις στο 3’ της αναμέτρησης, ο Βαλμπουενά μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε με τον Ολυμπιακό να ζητά πέναλτι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Τικίνιο δοκίμασε ένα σουτ για την ομάδα μας, από αρκετά πλεονεκτική θέση, όμως ο Πίριτς μπλόκαρε με ασφάλεια για την ομάδα του Λόπεθ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με μια κεφαλιά του Ευθύμη Κουλούρη, όμως ο Βατσλίκ ήταν σε σωστή θέση και του είπε «όχι».

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έψαξε ξανά το γκολ, ενώ δεν έλειψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 20’ δοκίμασε ο Λόπες ένα σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τικίνιο κάνοντας εξαιρετική ντρίμπλα κράτησε την μπάλα προτού αυτή βγει εκτός, προσπάθησε με μια μπαλιά να βρει τον Ελ Αραμπί, όμως ο Μαροκινός δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, κι οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κινητικές, με τον Θρύλο αναμφίβολα να έχει τον πρώτο λόγο για κάποιο τέρμα. Στο Α’ μέρος δεν υπήρχε εν τέλει, κάτι που να αλλάξει το σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ολυμπιακός | ΑΣΤΟΧΙΑ… που δεν ξανάδαμε!

Με το ξεκίνημα του Β’ μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Χένρι Ονιεκουρού να παίρνει τη θέση του Ρόνι Λόπες. Καμία αλλαγή στο σκορ, μετά από μία ώρα παιχνιδιού στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Θρύλο παρόλα αυτά να πατά περιοχή συχνότερα στα καρέ του Ατρομήτου. Ο Ονιεκουρού μπήκε ορεξάτος και έδωσε ενέργεια στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Στο 64′ του ματς, μετά από καλή επίσκεψη στην εστία του Πίριτς, ο Εμβιλά δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα των Περιστεριωτών.

Τρία λεπτά πριν τα 70′, ο Λόπεθ πέρασε στην αναμέτρηση τον Μπεντινέλι, αντί του Κλωναρίδη, όπως διορθωτικές κινήσεις είχαμε και από τον Πέδρο Μαρτίνς, με τους Μπουχαλάκη-Καρμπόβνικ, να δίνουν τη θέση τους σε Κούντε και Ανδρούτσο. Ο Ελ Αραμπί έχασε τρομερή ευκαιρία στο 71′ να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ που δοκίμασε εντός περιοχής και ανενόχλητος, το μπλόκαρε ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του 90λέπτου, ο Ατρόμητος πέρασε στον αγώνα τον Κωτσόπουλο, αντί του Καρτάλη. Ο Ολυμπιακός έως εκείνο το σημείο, είχε χάσει σωρεία ευκαιριών, για να ανοίξει το σκορ. Ο Βαλμπουενά έδωσε τη θέση του στον Αγκιμπού Καμαρά, για τα τελευταία λεπτά, συν τις καθυστερήσεις, ώστε να προσπαθήσει να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι καθυστερήσεις ήταν 7′. Η ομάδα μας, μετά από τρομερές ευκαιρίες που έχασε και στα έξτρα λεπτά, πήρε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, επί του Ατρομήτου.