Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Εθνικού για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Ολυμπιακός: Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την  αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό στο Παπαστράτειο, ο Θρύλος, σε βάρος του οποίου επικράτησε με 16-4. Οι νταμπλούχοι ξεπέρασαν με άνεση το εμπόδιο του Εθνικού και διεύρυναν την απολύτως νικηφόρα πορεία τους στην Α1 πόλο Ανδρών, πανηγυρίζοντας την 14η νίκη σε ισάριθμα ματς.

Πρώτος σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε ο Ντίνος Γενηδουνιάς με 4 τέρματα και ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κολόμβος (3), Παπαναστασίου (3), Φιλίποβιτς (2), Φουντούλης (1), Γραμματικός (1), Γούβης (1), Γκίλλας (1)

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Κυρίαρχος από το ξεκίνημα ως το τέλος

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ του Κολόμβου και του Παπαναστασίου και έκλεισε το οκτάλεπτο με το σκορ στο 3-1, ύστερα από πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φουντούλης.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι νταμπλούχοι ανέβασαν στροφές και με το επιμέρους 4-1, έφτασαν στο 7-2 στο ημίχρονο.  Τον ίδιο υψηλό ρυθμό διατήρησε ο Ολυμπιακός και στην 3η περίοδο στην διάρκεια της οποίας σκόραρε πέντε τέρματα, χωρίς να δεχθεί κανένα και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφια νούμερα, για το 12-2.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος κράτησε τον απόλυτο έλεγχο δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι»  και με το επιμέρους 4-2, έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 16-4, δίνοντας συνέχεια στο απόλυτο με το οποίο «τρέχει» στο πρωτάθλημα!

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 5-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κολόμβος (φουνταριστό, 7:36), 2-0 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 6:35), 2-1 Ντε Φρέιτας (περιφέρεια, 3:29), 3-1 Φουντούλης (πέναλτι, 1:47)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:39), 4-2 Παπαλουκάς (π/π., 7:07), 5-2 Γενηδουνιάς (π/π., 6:55), 6-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 5:46), 7-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:55)

3ο οκτάλεπτο: 8-2 Φιλίποβιτς (π/π., 6:42), 9-2 Παπαναστασίου (φουνταριστό, 5:51), 10-2 Κολόμβος (π/π., 4:55), 11-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:22), 12-2 Κολόμβος (π/π., 0:55)

4ο οκτάλεπτο: 13-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 6:28), 14-2 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 5:03), 15-2 Γούβης (περιφέρεια, 4:01), 16-2 Γραμματικός (π/π., 1:50), 16-3 Μαθιόπουλος (πέναλτι, 1:30), 16-4 Μαθιόπουλος (0:06)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου, Γραμματικός 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Γούβης1, Μπούσλιε, Κολόμβος 3, Φιλίποβιτς 2, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης

ΕΘΝΙΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος, Ιωάννου, Ντε Φρέιτας 1, Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας, Πρωτοψάλτης, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος 2, Λαδάς, Δροσόπουλος, Βαλλιανάτος, Ζωγράφος