Ο Θρύλος επικράτησε της ΑΕΚ με 24-21 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου χάντμπολ.

Αφεντικό σε ένα ακόμα ντέρμπι ο Θρύλος ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 24-21 στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό (09/05) τελικό κόντρα στον Δούκα.

Στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας, ο Θρύλος ήταν το «αφεντικό» της ημιτελικής «μάχης», έπαιξε καταπληκτική άμυνα και πήρε μεγάλες διαφορές (4-1, 8-3, 10-5, 21-16), φτάνοντας στη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» και στην πρόκριση στον τελικό της Τρίτης (9/5). Στο ίδιο γήπεδο, στις 19:15 (ΕΡΤ 3), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα, για τον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου, με στόχο την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν 2022-23.

Καπογιάννη… τέλος από τον ΠΑΟ, έκλεισε σπίτια ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (3:11), προηγήθηκε με 3-1, με τον Οστρούσκο να σκοράρει, με φοβερό σουτ, για το 4-1, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών! Στο 19:42, ο Μπάγιος έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (8-3) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το 9-5 (22:01) και στη συνέχεια (23:00), ο Γκράτζαν έκανε το 10-5. Η ΑΕΚ μείωσε σε 10-7, ο Καραμπουρνιώτης «απάντησε» (11-7) άμεσα (26:50), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 11-9 προβάδισμα για τον Θρύλο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 13-11, όμως ο Μπάγιος ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 (16-12, 41:40). Με τέρμα του Δομπρή, στο 49ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 18-14, ενώ στο 52:50, ξέφυγαν με 21-16, με τον Πασσιά! Με τη συμπλήρωση 58 λεπτών στο ματς, ο Γκράτζαν «έγραψε» το 23-19, ενώ ήταν και αυτός που «υπέγραψε» τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού, αφού διαμόρφωσε το τελικό 24-21, στο 59:42.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημχ.), 12-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2