Ο Ολυμπιακός με την ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλος, για την τρίτη αγωνιστική των Play Off της Super League Interwetten, σε μια αναμέτρηση που ο Καρβάλιο σκόραρε, κι ο Φορτούνης πήρε χρόνο συμμετοχής. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Μετά τα επινίκια από το back to back ευρωπαϊκό τίτλο που πανηγύρισαν οι φίλοι του Ολυμπιακού, είδαν τον Θρύλο να αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής την ΑΕΚ. Η αναμέτρηση έλαβε χώρα στον ΝΑΟ μας, το «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Off της φετινής Super League. Στόχος για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν η επικράτηση, ώστε το 47ο να έρθει ένα βήμα πιο κοντά στον… Πειραιά! Για πρώτη φορά είδαμε τον Κώστα Φορτούνη στην αποστολή της ομάδας μας.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε στη βασική ενδεκάδα τον Τόμας Βατσλίκ στην εστία, ενώ στην άμυνα βρέθηκαν οι Ρέαμπτσιουκ – Λαλά στα άκρα, με τους Σισέ και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Μαντί Καμαρά και Εμβιλά, ενώ τους Αγκιμπού και Μασούρα τους είδαμε στα φτερά του Θρύλου. Ως δεκάρι, σε ελεύθερο ρόλο έπαιξε ο Καρβάλιο, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο μοναδικός προωθημένος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Φαντιγκά, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Κανέ, Μανωλάς, Φορτούνης.

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος για την ΑΕΚ ξεκίνησε τον Στάνκοβιτς στην εστία, με τους Ρότα – Μοχαμάντι στα άκρα και τους Βράνιες – Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας. Οι Κρικόβιακ και Σιμάνσκι βρέθηκαν στον άξονα, με τους Τσούμπερ και Γκαρσία στα «φτερά», ο Άμραμπατ είχε έναν ελεύθερο ρόλο, με τον Αραούχο να είναι ο βασικός φορ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Λε Ταλέκ, Φράνσον, Μισελέν, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Χατζισαφί, Σάκχοφ.

Σκληρό πόκερ!

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε μια καλή επίσκεψη στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Μασούρα, όμως το κοντρόλ του Έλληνα μεσοεπιθετικού δεν ήταν εκείνο που έπρεπε. Η ΑΕΚ είχε κάνει κι εκείνη μια ευκαιρία με ένα σουτ του Τσούμπερ, το οποίο και κόπηκε.

Στο 13’ ο Αραούχο κόπηκε πάνω σε σουτ που δοκίμασε, ενώ κι ο Σιμάνσκι δοκίμασε να απειλήσει, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει. Οι δύο ομάδες, στο πρώτο τέταρτο του ματς, πρόσεχαν τα νώτα τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σωστά τις γραμμές τους, στην πίεση των Πειραιωτών.

Η ομάδα του Οφρυδόπουλου απείλησε ξανά στο 18’ με τον Τσούμπερ να κάνει ένα καλό σουτ, όμως ο Τσέχος κίπερ των «ερυθρόλευκων» είπε «όχι». Στο 22’, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, χάρη σε ένα σουτ που δοκίμασε, όμως εκείνο κόπηκε. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Λαλά έκανε μια σέντρα, με το διώξιμο των παικτών της ΑΕΚ να μην είναι καλό.

Στο μισάωρο βρήκε δίχτυα ο Ολυμπιακός – Ακυρώθηκε τέρμα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει!

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στο ντέρμπι, καθώς μετά από όμορφη πάσα του Μασούρα, ο Ζοάο Καρβάλιο έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο από κοντά. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο ορμητικός Θρύλος βρήκε και δεύτερο τέρμα, όμως εκείνο ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στον Μαροκινό φορ.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του Οφρυδόπουλου έχασε το πλάνο και την ηρεμία της, μαζί με το καθαρό μυαλό. Ο Ολυμπιακός πίεζε να βρει κενά, για ακόμη περισσότερα τέρματα. Στο 43’ όμως η ΑΕΚ έκανε το 1-1, με τον Σιμάνσκι, προερχόμενο από ένα κόρνερ απ’ το πουθενά, νικώντας στην «αεροπορία» τον Εμβιλά. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 2′, με τον Θρύλο να έχει την… τελευταία φάση, με ένα κόρνερ εκ δεξιών. Ο Μασούρας έκανε ένα σουτ, με την μπάλα να αποκρούεται από Στάνκοβιτς και… δοκάρι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ολυμπιακός | Είσοδος Φορτούνη κι αποθέωση!

Δεν πρόλαβαν να συμπληρωθούν 2’ αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης», κι η ΑΕΚ έκανε μια πολύ καλή ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, με ένα σουτ του Άμραμπατ. Όπως επίσης παρόμοια ευκαιρία χάθηκε για την «Ένωση» στο 49’, με τον Ρότα. Ο Μασούρας, από πλευράς Ολυμπιακού δοκίμασε ένα σουτ, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί έχασε το… άχαστο, αδειάζοντας τον Ρότα, όμως πλάσαρε επάνω στον Στάνκοβιτς, με τον κίπερ της ΑΕΚ να γίνεται… ήρωας!

Ο Ελ Αραμπί έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, ο Θρύλος ήταν εμφανώς καλύτερος στη συνέχεια. Η πρώτη αντικατάσταση στον αγώνα έγινε από τους «κιτρινόμαυρους», με τον Μάνταλο να παίρνει τη θέση του Άμραμπατ, ενώ κι ο Βαλμπουενά πέρασε αντί του Μασούρα. Στα επόμενα λεπτά, ως το 75’ δεν υπήρχε κάτι στην αναμέτρηση που να… μύριζε γκολ.

Στο 77’ πέρασε ο Κώστας Φορτούνης αντί του Μαντί Καμαρά, ενώ αντί του Καρβάλιο πέρασε ο Τικίνιο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, μετά το φιλικό επί της Βολσφμπέργκερ που τραυματίστηκε, επέστρεψε δυνατός κι έτοιμος για γκολ και ωραία μπάλα!

Στα τελευταία λεπτά του ματς, ο Ελ Αραμπί συνέχισε να… χάνει ευκαιρίες με το τσουβάλι, καθώς δεν βρήκε καλά την μπάλα σε φάση του 84′. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν σειρά του Παπασταθόπουλου να χάσει μια κεφαλιά. Σίγουρα, οι αλλαγές του Μαρτίνς έγιναν για να γίνει ακόμη ποιοτικότερη η μεσοεπιθετική γραμμή των «ερυθρόλευκων».

Οι καθυστερήσεις ήταν 3′, με τον Ολυμπιακό εν τέλει να μοιράζεται τους βαθμούς, με την αντίπαλο ΑΕΚ.

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκαγιέφ. Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης, Μιχαήλ Παπαδάκης
4ος Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

VAR ο Καμπάκοφ και AVAR ο Πετρόπουλος

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Καρβάλιο, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας, Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Βράνιες, Μήτογλου, Κρικόβιακ, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Γκαρσία, Άμραμπατ, Αραούχο.