Ο Ολυμπιακός, χάρη στο γκολ του Εμβιλά, ακόμη και σε κακή μέρα πήρε τη νίκη επί της ΑΕΚ, στο ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης» για την 23η αγωνιστική. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Κυριακής, κόντραρε μία ομάδα για την Super League, η οποία αποτελεί βασικό ανταγωνιστή για το πρωτάθλημα. Μπορεί η διαφορά να είναι… χαοτική, όμως η ΑΕΚ είχε βλέψεις για τον φετινό τίτλο. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Με τις δύο ομάδες να είχαν πλήθος λόγων να φύγουν με τη νίκη.

Οι Πειραιώτες, πριν τη σέντρα ήταν αήττητοι για πάνω από 300 μέρες στη Super League, ενώ απέναντι στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήθελαν να μεγαλώσουν το σερί αυτό. Αλλά και ουσιαστικά να τελειώσουν από απόψε την υπόθεση «τίτλος» για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλι, βρίσκονταν σε περίεργη κατάσταση, μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό τους από τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδος, στη φάση των προημιτελικών.

Super League: Πρόβλημα με τις ημερομηνίες των play off

Κατά τη φετινή σεζόν, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 16 νίκες και 5 ισοπαλίες, με το ντέρμπι να μπορούσε να βαφτεί για ακόμη μια φορά «κατακόκκινο». Πριν τη σέντρα είδαμε στον ΝΑΟ τον Κυπελλούχο Αφρικής, Παπέ Αμπού Σισέ, τον Κώστα Φορτούνη και φυσικά τον ισχυρό άνδρα της ΠΑΕ, Βαγγέλη Μαρινάκη.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους και τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-3-3 ως τον σχηματισμό. Στην εστία είδαμε τον Βατσλίκ, με την άμυνα να αποτελείται από τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μανωλά και Ρέαμπτσιουκ. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά βρέθηκαν στον άξονα, με τα φτερά να βλέπουμε τους Αγκιμπού Καμαρά και τον Μασούρα. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Τικίνιο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Ονιεκούρου, Ελ Αραμπί, Βρουσάι, Καρβάλιο, Φαντιγκά, Μπα, Βαλμπουενά, Κανέ

Για τους φιλοξενούμενους της ΑΕΚ και τον Αργύρη Γιαννίκη είδαμε τον Τσιντώτα στην εστία, με τους αμυντικούς να είναι οι Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας και Χατζησαφί. Μπροστά τους οι Σιμόες κα Σιμάνσκι, με τον Άμραμπατ σε έναν ελεύθερο ρόλο. Στα φτερά των «κιτρινόμαυρων» είδαμε τους Λιβάι Γκαρσία και Τσούμπερ, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Χατζηεμμανουήλ, Μοχαμάντι, Σβάρνας, Μισελέν, Βράνιες, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γέφτιτς, Τάνκοβιτς.

Δοκάρι ο Καμαρά, αλλά άκαρπο πρώτο μέρος…

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Αγκιμπού πήγε για ένα σουτ, όμως δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα, ενώ στο 4’ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι, σε μία φάση που δεν υπάρχει καμία παράβαση. Στο 8ο λεπτό, ο Μπουχαλάκης είχε κι εκείνος ένα σουτ, το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Θρύλος έψαχνε το γκολ, με τον Μαντί Καμαρά να χάνει τεράστια ευκαιρία σε ένα τρομερό ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Αφρικανός χαφ έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε πόδια αμυντικών της ΑΕΚ και να καταλήγει εν τέλει στο δοκάρι.

Στη συνέχεια έως και το 24’ δεν είχαμε κάποια φάση που απείλησε την κάθε εστία. Στο 25ο λεπτό, ο Μασούρας έβαλε ένα γκολ, όμως η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το ριπλέι να δικαιώνει τον διαιτητή απ’ το Ισραήλ. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Τικίνιο Σοάρες δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Τσιντώτα να είναι σε ετοιμότητα.

Για αρκετά λεπτά βλέπαμε παιχνίδι στο κέντρο, όμως στο 37’ ο Άμραμπατ έκανε ένα σουτ, το οποίο έβγαλε ο Βατσλίκ σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ισορροπούν την αναμέτρηση. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να βρει τον Ανσαριφάρντ, με τον Λαλά να κόβει σωτήρια. Το Α’ μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0 και την λευκή ισοπαλία.

Αρκετά… άνευρος!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς, έβαλε τον Χένρι Ονιεκούρου αντί του Μαντί Καμαρά, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-2-3-1. Ο Μασούρας κι ο Νιγηριανός αποτέλεσαν τα φτερά του Θρύλου, με τον Αγκιμπού να παίζει σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ’ τον Τικίνιο.

Η ομάδα του Πειραιά απείλησε στο 52’, χάρη σε σέντρα του Λαλά, η οποία βρήκε τον Τικίνιο. Η μπάλα όμως μπλοκαρίστηκε με ασφάλεια από τον Έλληνα κίπερ της ΑΕΚ. Σχεδόν πέντε λεπτά πριν την μία ώρα ματς στο Φάληρο, ο Ονιεκούρου μετά από εκπληκτική πάσα εντός περιοχής, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, με τον Τσιντώτα για ακόμη μια φορά να λέει «όχι». Μάλιστα, στην επόμενη ακριβώς στιγμή, ήταν σειρά του Βατσλίκ να πει «όχι» σε σουτ του Ανσαριφάρντ.

Δέκα λεπτά αργότερα, πήγε να γίνει το μοιραίο, χάρη σε ένα κλέψιμο των κιτρινόμαυρων, ο Μανωλάς έκανε ένα λανθασμένο γύρισμα προς τον Βατσλίκ, με τον Τσέχο να μην προλαβαίνει να διώξει, όμως ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και κόρνερ. Μετέπειτα, ο Σιμόες έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Βατσλίκ ξανά να μπλοκάρει. Ως δεύτερη διορθωτική κίνηση από πλευράς Μαρτίνς, ήταν η είσοδος του Βαλμπουενά, αντί του Μασούρα.

«Χάρισε» το τρίποντο ο Εμβιλά!

Ο Ολυμπιακός έδειχνε εξαφανισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας μια εικόνα που δεν περίμενε κανείς. Στο 76’ προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ ο Θρύλος, έχοντας την κατοχή στα πόδια του. Στο 79’ ο Καρβάλιο και ο Ελ Αραμπί μπήκαν στη «μάχη» αντί των Τικίνιο και Μπουχαλάκη. Όμως, κι ο Γιαννίκης έκανε αλλαγή, ρίχνοντας τον Γέφτιτς αντί του Ανσαριφάρντ.

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Θρύλος, καθώς με συμμετοχή του Καρβάλιο από κόρνερ και σουτ από κοντά του Εμβιλά, έγινε το 1-0. Οι Πειραιώτες μπορεί να ήταν αρκετά λεπτά άνευροι, όμως δεν ήθελαν να φύγουν με κάτι διαφορετικό από τη νίκη και το τρίποντο από την έδρα τους.

Με την συμπλήρωση 90 λεπτών, πέρασε κι ο Μπα αντί του Αγκιμπού Καμαρά ως αλλαγή από τον Μαρτίνς. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′. Ο Χένρι Ονιεκούρου μάλιστα, μπορούσε να κάνει και το 2-0, όμως δεν πλασάρει σωστά και η φάση χάθηκε.

Ο Θρύλος κράτησε το υπέρ του προβάδισμα, με το τελευταίο σφύριγμα να τον βρίσκει νικητή.

Διαιτητής: Γκρίνφιλντ

Βοηθοί: Γιαρκόνι, Γκολντστάιν

4ος διαιτητής: Ζαμπάλας

VAR: Άντλερ, AVAR: Νικολακάκης

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο.

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζησαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία, Ανσαραφάρντ.