Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 2-1 επί του ΟΦΗ, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τα δύο γκολ της «ερυθρόλευκης» επικράτησης να σημειώνει ο Αχμέντ Χασάν. Παράλληλα, οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν κι άλλα, ωστόσο ο δείκτης του σκορ παρέμεινε στο 2-1 και έτσι ο Θρύλος πανηγύρισε ακόμη μία νίκη...

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν τον ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης», έπειτα από την μαθηματική κατάκτηση του 45ου τους πρωταθλήματος την περασμένη Κυριακή, στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο την ΑΕΚ. Η αναμέτρηση έγινε στον άδειο ΝΑΟ, με τον Θρύλο να ήθελε να πραγματοποιήσει ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και να πανηγυρίσει ακόμη ένα τρίποντο στο πρωτάθλημα της Super League 1. Από την άλλη, ο ΟΦΗ αγωνίστηκε με σκοπό να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Πειραιώτες.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέραν των γνωστών απουσιών και συγκεκριμένα των Λάζαρου και Σουντανί, αντιμετώπισε μόνο ένα αγωνιστικό πρόβλημα, αυτό του Ραντζέλοβιτς, ο οποίος έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων. Από την άλλη, ο Βαλμπουενά επέστρεψε στην αποστολή. Αναφορικά με την ενδεκάδα, υπήρξαν πολλές εκπλήξεις από τον Πορτογάλο τεχνικό. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αλέν, ενώ στην τετράδα της άμυνας παρατάχθηκαν οι Γκασπάρ, Σισέ, Μπα και Τσιμίκας. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Γκιλιέρμε, Καμαρά και Καφού. Στις πτέρυγες οι Φορτούνης και Μασούρας. Μοναδικός προωθημένος ο Χασάν.

Στον πάγκο για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, Μπρούνο, Λοβέρα, Βαλμπουενά, Παπαδόπουλος.

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Σίμος είχε ως σοβαρότερο πρόβλημα την απουσία του Λισάντρο Σεμέντο, που τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Επίσης, γνωστές εδώ και καιρό ήταν οι απουσίες των Τσιλιανίδη και Φελίπε Σόουζα. Στην εστία κάθισε ο Σωτηρίου, ενώ μπροστά του αγωνίστηκαν οι Κοροβέσης, Βαφέας, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Δεληγιαννίδης σε σχηματισμό 5-4-1. Στον άξονα βρέθηκαν οι Σακόρ, Βίκτορ, Σταϊκός και Ναμπί. Στην κορυφή αγωνίστηκε ο Μάνος.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να κλείνεται στο μισό γήπεδο τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» επιτείθονταν. Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς έψαξαν από νωρίς το γκολ, με τον Γκιλιέρμε να βγάζει ωραία μπαλιά στον Μασούρα, στο 4′, αλλά τον Έλληνα εξτρέμ να μην κάνει καλό κοντρόλ και τον Σωτηρίου εν συνεχεία να μπλοκάρει. Στο 10′, ο Καμαρά ήταν αυτός που προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Μασούρα με μία σέντρα, ωστόσο ο ακραίος επιθετικός δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής. Δύο λεπτά μετά, ο Γκασπάρ πραγματοποιώντας ωραία ενέργεια, έδωσε έπειτα στον Χασάν που σούταρε πάνω από την εστία.

Άνοιξε το σκορ με Χασάν!

Η κυριαρχία του Θρύλου στο χορτάρι συνεχίστηκε, με τον Φορτούνη, στο 17′, να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Σωτηρίου να μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας του. Στο 26′, ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Χασάν πήδηξε για την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ομάδας της Κρήτης. Όμως, ένα λεπτό μετά, ο Αιγύπτιος επιθετικός άνοιξε το σκορ. Ο Μασούρας πέρασε στον Γκασπάρ και εκείνος με τη σειρά του έκανε το γύρισμα για να στείλει ο Χασάν την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ με προβολή. Βέβαια, το γκολ μέτρησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση, καθώς έγινε έλεγχος του VAR για οφσάιντ.

Ισοφαρίστηκε λίγο πριν την εκπνοή…

Στη συνέχεια, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έψαξε και δεύτερο γκολ με κλειστούς χώρους από πλευράς ΟΦΗ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν αρκετά ψηλά τους ποδοσφαιριστές του Γιώργου Σίμου. Στο 35′, ο Φορτούνης έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Χασάν που βγήκε σε τετ-α-τετ, ωστόσο ο Αιγύπτιος φορ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Η ομάδα της Κρήτης σε μία από τις συνηθισμένες αντεπιθέσεις της κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Σακόρ, στο 45+1′. Ο μέσος του ΟΦΗ μπήκε από τα αριστερα στην περιοχή και με αριστερό σουτ νίκησε τον Αλέν.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως κάποια άλλη διαφοροποίηση στο σκορ μετά τα 6′ καθυστερήσεων.

Μπήκαν οι «βασικοί» για να βρει δεύτερο γκολ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ελαμπντελαουί και Βαλμπουενά πέρασαν στο γήπεδο στις θέσεις των Μασούρα και Τσιμίκα, προκειμένου οι «ερυθρόλευκοι» να γινόντουσαν ακόμη πιο επιθετικοί για τα καρέ της ομάδας του Ηρακλείου. Με τις εν λόγω αλλαγές οι Πειραιώτες έγιναν ακόμη πιο πιεστικοί, καθώς έψαχναν απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ. Στις αλλαγές αυτές ήρθε να προστεθεί και αυτή του Ελ Αραμπί με τον Καφού στο 57′, με τον Πέδρο Μαρτίνς να γυρνάει το σύστημα σε 4-4-2. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπα έπιασε μία κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 64′, ο Βαλμπουενά γύρισε από τα αριστερά για τον Καμαρά, ο οποίος έπιασε το σουτ στη κίνηση και έστειλε την μπάλα άουτ. Δευτερόλέπτα αργότερα, ο Φιγκεϊρέδο απείλησε την εστία του Ολυμπιακού, με τον Αλέν ωστόσο να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να προσπαθούν, με αποτέλεσμα να κερδίσουν πέναλτι στο 79′, έπειτα από την ανατροπή του Βίκτορ πάνω στον Ελαμπντελαουί. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε εκτός εστίας, με τον Γάλλο έτσι να χάνει την ευκαιρία να βάλει ξανά τον Θρύλο μπροστά.

Βρήκε δίχτυα στα τελευταία λεπτά!

Τελικά, το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 82′ από τον Χασάν. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα και ο Χασάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σωτηρίου, παρά την παρέμβαση του γκολκίπερ της ομάδας από την Κρήτη. Ο Ολυμπιακός έψαξε και τρίτο γκολ, ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι, με τον Ελ Αραμπί, στο 85′, να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, αλλά τον Έλληνα κίπερ να αποκρούει. Το ματς ολοκληρώθηκε έπειτα από τα 4′ καθυστερήσεων, με άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο να πανηγυρίζουν και επίσημα την κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος.