Άλλη μία νίκη του Θρύλου επί του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά όμως, ήρθε στο πρωτάθλημα των νέων με επικράτηση 1-0.

Οι παικταράδες του Θρύλου κάνανε το καθήκον τους. Οι νέοι του Ολυμπιακού, υποδέχθηκαν τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0. Χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Κωστούλας.

Το παιχνίδι στην αρχή δεν είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν μέσα από κυκλοφορία να βρουν χώρους προς την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Ολυμπιακό στο 12ο λεπτό, όταν ο Παπακανέλλος σούταρε λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον Παναγάκο.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους άνηκε στον Ολυμπιακό. Στο 36′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πνευμονίδη, ο Κωνσταντίνος Κωστούλας κατέβασε την μπάλα, σούταρε, όμως εκείνη κατέληξε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ήταν σειρά του Χαραλαμπόγλου να απειλήσει. Μετά από ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή εκτέλεσε, όμως ο Παναγάκος είχε και πάλι απάντηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τα σκληρά μαρκαρίσματα να μην αφήνουν να δημιουργηθούν πολλές ευκαιρίες.

Στο 59′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Χαραλαμπόγλου έκανε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Και ο Κωνσταντίνος Κωστούλας από κοντά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 73′ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Όταν μετά από σέντρα του Παπακανέλου ο Πρεκατές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 85′. Με τον Λιατσικούρα να περνάει δύο αντιπάλους αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου είναι την Τετάρτη (25/10) με αντίπαλο τη Λέτσε για τον επαναληπτικό του UEFA Youth League.

Μία ακόμη μεγάλη νίκη επί του «αιώνιου» αντιπάλου. Οι νέοι δείξανε τον δρόμο στην πρώτη ομάδα. Και ελπίζουμε να δούμε και αύριο ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κουτσόγουλας, Πρεκατές, Κωστούλας, Τανούλης, Λιατσικούρας, Πνευμονίδης, Μπάκουλας, Χαραλαμπόγλου, Παπακανέλος, Αλαφάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντρένοβα): Παναγάκος, Σκαρλατίδης, Διαμαντής, Κατρής, Νικολετόπουλος, Βαγιαννίδης, Βολάκης, Συμεωνίδης, Λάζαρης, Μπρέγκου, Γεωργουλάκης.