Ο Πορτογάλος γκολκίπερ είχε καθοριστική παρουσία στον χθεσινό αγώνα με τον Ατρόμητο.

Ο Ολυμπιακός έκανε ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, στο ματς με τον Ατρόμητο. Γύρισε το 0-1 του πρώτου 45λεπτου, επικράτησε 2-1 της ομάδας του Περιστερίου και πέτυχε μια ακόμα νίκη, συνεχίζοντας το σερί που έχει τον τελευταίο καιρό. Σκόρερ ο Γκιλιέρμε και ο Μπουχαλάκης, καταλυτική η συμβολή του Φορτούνη και του Ποντένσε.

Αλλά υπάρχουν και παίκτες που ήταν εκεί, όταν έπρεπε! Ήταν εκεί και έκαναν ό,τι έπρεπε, όταν έπρεπε. Καίρια η συνδρομή τους, όταν η μπάλα «έκαιγε»! Σε αυτή την κατηγορία ξεχωρίζει το όνομα του Ζοζέ Σα. Ο Πορτογάλος γκολκίπερ είχε καθοριστική παρουσία.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Η φάση που ήταν «κλειδί» για να έρθει η ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο, ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στην κόντρα ο Ατρόμητος, ο Μεριά δεν υπολογίζει την μπάλα που τον «κρέμασε» με τον Κουλούρη να βγαίνει σε τετ-α-τετ, αλλά ο 26χρονος γκολκίπερ έκανε την έξοδο και απομάκρυνε την μπάλα.

Εάν δεν είχε αντιδράσει καίρια, θα μπορούσε να ήταν εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στο ματς του «Γ. Καραϊσκάκης». Αλλά έκανε κι άλλες επεμβάσεις. «Αθόρυβος» μεν, πολύτιμος δε…