Ο παρατηρητής διαιτησίας της UEFA στο Καραϊσκάκη ήταν ξεκάθαρος για τη φάση που έκανε χέρι ο Πλάνιτς.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε μια βαριά ήττα από τη Μακάμπι Χάιφα στο Καραϊσκάκη με 4-0 και αποκλείστηκε από το Champions League.

Παρά το γεγονός όμως ότι ο Ολυμπιακός δεν έδειξε καλό πρόσωπο, ειδικά στη ρεβάνς και πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη, η αναμέτρηση θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί διαφορετικά, αν δινόταν πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στη φάση του 12ου λεπτού.

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Οι Πειραιώτες έχουν έντονα παράπονα για τη συγκεκριμένη φάση, όπου μετά από κόρνερ ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πλάνιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το τέλος του ματς και την ήττα των Πειραιωτών, η φάση αυτή συνέχισε να απασχολεί του ανθρώπους στο γήπεδο. Μάλιστα ο παρατηρητής διαιτησίας της UEFA, είχε καταγράψει την παράβαση και σημείωσε πως αυτό ήταν και το μεγαλύτερο λάθος στον αγώνα από τον Πολωνό ρέφερι.

Σύμφωνα με τον παρατηρητή λοιπόν, ο Στεφάνσκι έπρεπε να δείξει το πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Ένα πέναλτι που θα έδινε διαφορετικά δεδομένα στην υπόθεση πρόκριση. Στη συζήτηση που είχε ο παρατηρητής με τον διαιτητή μετά το τελευταίο σφύριγμα, εκείνος δικαιολογήθηκε λέγοντας ότι δεν είδε τη φάση, ενώ τόνισε ότι ήταν αρνητικό ότι δεν υπήρχε VAR για να αλλάξει την απόφαση του.