Ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 1-0 την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που πραγματοποιήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και κατέκτησε το νταμπλ για την αγωνιστική περίοδο 2019-20. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν θριαμβεύσει και να νικήσουν με πολύ μεγαλύτερο σκορ, ωστόσο το γκολ του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς έφτασε στα «λιοντάρια» του Πειραιά για να κατακτηθεί το 18ο νταμπλ της ιστορίας τους... Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν στον Βόλο και στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για να αναμετρηθούν κόντρα στην ΑΕΚ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η «γιορτή» του ποδοσφαίρου πραγματοποιήθηκε στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδο της Θεσσαλίας, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 1-0 επί της Ένωσης και να κατακτά το Κύπελλο Ελλάδας για τη σεζόν 2019-20. Το γκολ των Πειραιωτών πέτυχε ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 9′ της αναμέτρησης, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να είχε την ευκαιρία να σκοράρει κι άλλα γκολ και να θριαμβεύσει απέναντι στους «κιτρινόμαυρους».

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από το Πανθεσσαλικό

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ σε σχηματισμό 4-3-3 και ξεκίνησε τους Τσιντώτα, Μπακάκη, Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλο, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Στον πάγκο της Ένωσης έκατσαν οι: Αθανασιάδης, Λάτσι, Παουλίνιο, Σταμούλης, Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Χριστόπουλος, Μαχαίρας.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό σε σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια άρχισε ο Τζολάκης, ενώ στη τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μπρούνο, Μπα, Σισέ και Τοροσίδης. Στον άξονα οι Καμαρά και Μπουχαλάκης, ενώ στα δύο άκρα οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας. Πίσω από τον Ελ Αραμπί άρχισε ο Βαλμπουενά.

Στον πάγκο έκατσαν οι «ερυθρόλευκοι»: Αλέν, Καραργύρης, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Καφού, Σουρλής, Χασάν, Σουντανί, Φορτούνης.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τον Ραντζέλοβιτς στο 4′ να περνάει στον Μασούρα, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ και δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώντα. Δύο λεπτά μετά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μαροκινό επιθετικό να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ξυστά από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Στο 8′, ο Λιβάγια εκτέλεσε απευθείας και συρτά ένα φάουλ, με τον Τζολάκη να μην καταφέρνει να μπλοκάρει, τον Ολιβέιρα να σουτάρει στην επαναφορά και τον Μπα να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Δευτερόλεπτα αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ραντζέλοβιτς. Ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Σέρβο εξτρέμ στα δεξιά, με τον Λάζαρ να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να νικάει τον Τσιντώτα για το 1-0! Τρία λεπτά αργότερα, ο Ραντζέλοβιτς σούταρε εκ νέου, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ αυτή τη φορά μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 13′, ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω. Εννέα λεπτά μετά, ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι δεν συνεννοήθηκε με τον Τσιντώτα και ο Ουκρανός στόπερ παραχώρησε την μπάλα κόρνερ πολύ δύσκολα.

Στο 27′, ο Βέρντε επιχείρησε ένα σουτ από μακριά, μετά από μία ντρίπλα πάνω στον Τοροσίδη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Έπειτα, η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, πιέζοντας ψηλά τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν τεράστια ευκαιρία στο 35′ για το 2-0. Συγκεκριμένα, ο Ελ Αραμπί έκανε μία τρομερή ατομική προσπάθεια, απέφυγε εντυπωσιακά δύο φορές τον Μπακάκη, πλάσαρε τον Τσιντώτα, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά απ’ το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Σισέ είχε κάνει σημαντική επέμβαση σε σουτ του Λιβάγια, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Κροάτη επιθετικό και να φεύγει άουτ.

Στο 38′, ο Βέρντε επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Τζολάκη, ωστόσο ο νεαρός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι. Στο 41′, ο Μάνταλος μπήκε απ’ τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ύστερα από συνεργασία με τον Βέρντε, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε μετά από τα δύο λεπτά καθυστερήσεων, με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό, απειλώντας μόνο από στημένες φάσεις. Στο 49′, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχασε ακόμη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλό κοντρόλ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, με τον Έλληνα διεθνή εξτρέμ να νικιέται από τον Τσιντώτα σε τετ-α-τετ. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 54′, ο Μπακάκης ανέτρεψε τον Μασούρα μέσα στην περιοχή και ο Κάιπερς υπέδειξε κατευθείαν πέναλτι. Ο Ελ Αραμπί σούταρε από την άσπρη βούλα, ωστόσο ο Τσιντώντας έδιωξε με το πόδι την κακή εκτέλεση του Μαροκινού φορ.

Στο 58′, ο Σιμόες δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ και πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη, με τον Ολυμπιακό να γλυτώνει την ισοφάριση. Η ΑΕΚ, αν και πίεζε για να ισοφαρίσει, είχε μπροστά της μία πολύ κλειστή άμυνα που δεν της άφησε τους χώρους να βρει μεγάλες κλασικές ευκαιρίες, όπως αυτές του Ολυμπιακού. Στο 79′, ο Παουλίνιο από μία κόντρα σούταρε στη κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω και με τον Τζολάκη να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.

Στο 79′, με την είσοδο του Σεμέδο στο ματς ο Σισέ πέρασε στο αριστερό άκρο της άμυνας, κάνοντας τα δικά του ανεβάσματα. Μάλιστα, ο Σενεγαλέζος αμυντικός είχε μία καλή ενέργεια, αλλά το σουτ του ήταν τελείως άστοχο (82′). Στο 86′, ο Καφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω υπόδειξης οφσάιντ στον Ελ Αραμπί στο ξεκίνημα της φάσης. Δύο λεπτά μετά, ο Μάνταλος υπέπεσε σε λάθος, με τον Ελ Αραμπί να παίρνει την μπάλα, να σουτάρει και τον Τσιντώντα να μπλοκάρει. Η ΑΕΚ πίεζε όσο τελείωνε ο χρόνος και προσπαθούσε για την ισοφάριση, με τον εξαιρετικό όμως Τζολάκη να κρατά απαραβίαστη την εστία του σε ένα σουτ του Μαχαίρα στο 90+2′, διώχνοντας με τις γροθιές.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πέδρο Μαρτίνς, διατηρώντας το υπέρ τους 1-0 μετά τα έξι λεπτά καθυστερήσεων, κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στην Ένωση, η όποια ηττήθηκε για τέταρτη φορά από τον Ολυμπιακό σε πέντε αγώνες για την αγωνιστική περίοδο 2019-20. Αυτό ήταν και το 18ο νταμπλ στην ιστορία των «λιονταριών» του Πειραιά, το οποίο θα μπορούσε να είχε έρθει με ένα μεγαλύτερο σκορ στον τελικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης: Μπιόρν Κάιπερς

Βοηθοί: Σάντερ Φαν Ρέκελ, Έρβιν Ζέινστρα

4ος: Ροπ Ντιεπέρινκ

VAR: Πάουλους Φαν Μπέκελ

AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (62′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80′ Μαχαίαρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62′ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (79′ Σεμέδο), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά (76′ Καφού), Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί (90+1′ Φορτούνης).