Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη γηπεδούχο Νόριτς, με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να δοκιμάζει πράγματα και να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Με γλυκόπικρη γεύση αφήνει το Νησί ο Ολυμπιακός, έχοντας μια νίκη και μια ήττα στα ισάριθμα φιλικά παιχνίδια που έδωσε.

Μετά το νικηφόρο ματς με την Ρέιντζερς στη Γλασκώβη, το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ δοκιμάστηκε απέναντι στην Νόριτς από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-0.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Ο Ισπανός τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ουκ ολίγους παίκτες του, παρέταξε αρκετά διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι με τη Ρέιντζερς και έβγαλε αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας, με το τελικό σκορ να μην τον απασχολεί.

Ανεπίσημο ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε και ο Νικολάς Φρέιρε ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 60ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Ανδρέα Ντόι.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος του φιλικού με τη Νόριτς, ο Ολυμπιακός μπήκε με το γνωστό τρόπο που έχει δείξει στα μέχρι τώρα φιλικά του, πίεση ψηλά και να προσπαθεί να «χτυπήσει» τον αντίπαλό του σε αντεπιθέσεις με «βαθιές» μπαλιές. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί οι οποίοι μπόρεσαν να προηγηθούν στο παιχνίδι, με έναν τυχερό τρόπο. Στο 20′ ο ΜακΛίν έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Μπουχαλάκη και να αλλάζει πορεία, με τον Τζολάκη να προσπαθεί να αντιδράσει και παρά το γεγονός ότι κατάφερε έστω και λίγο να ακουμπήσει την μπάλα δεν μπόρεσε όμως να τη βγάλει από την εστία του και έτσι έγινε το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο πλάνο πιέζοντας τη Νόριτς ψηλά και αναγκάζοντάς την σε αρκετά σημεία του ημιχρόνου να κάνει λάθη στην ανάπτυξή της, χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση για να απειλήσουν και να διεκδικήσουν την ισοφάριση. Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ της Νόριτς στο πρώτο μέρος της φιλικής αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 48′ όταν ο Φορτούνης είδε την κίνηση του Βρουσάι, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα έξω από την αντίπαλη εστία. Στην αμέσως επόμενη φάση και κόντρα στη ροή των πρώτων λεπτών του δεύτερου μέρους, στο 49′ η Νόριτς διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Ρόου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ντάφι πήρε σε πρώτο χρόνο την κεφάλια και στη συνέχεια ο Σάργκεντ σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Δυο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 51’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι έμεινε το 2-0 στο ματς. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ στη συνέχεια πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε ευκαιρίες.

Αρχικά στο 57’ ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα με το σουτ που επιχείρησε να σταματάει στην αγκαλιά του Γκαν, ενώ στο 63’ μετά από σέντρα του Φορτούνη η κεφάλια του Φρέιρε, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, δεν απείλησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 86′, ο Ρόου σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ξανά αυτήν τη φορά ως επιθετικό φάουλ επάνω στον Ανδρούτσο.

Έτσι έμεινε το 2-0 και ο Ολυμπιακός ολοκληρώνοντας τα φιλικά του στη Μεγάλη Βρετανία με μία νίκη κόντρα στη Ρέιντζερς (3-1) και μία ήττα από τη Νόριτς (2-0) επιστρέφει στην Ελλάδα.

ΝΟΡΙΤΣ: Γκαν, Στέισι, Ντάφι (46′ Ομομπαμιντέλε), Γκίμπσον (60′ Σπρίνγκετ), Γιαννούλης, Σάρα, ΜακΛιν, Φάσναχτ (46′ Ρόου), Ερνάντες, Σάρτζεντ (60′ Πλατσέτα), Μπαρνς (75′ Γκιμπς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραμόν, Ντόι (Φρέιρε 60′), Ρέτσος, Ροντινέι (Ανδρούτσος 46′), Ιμπόρα (Χουάνγκ 73′), Μπουχαλάκης (Καρβάλιο 60′), Αγκιμπού (Φορτούνης 46′), Μασούρας (Ελ Αραμπί 60′), Μπιέλ, Βρουσάι (Μ. Καμαρά (60′).