Οι Λέικερς νίκησαν τους Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη και συναντούν πάνω στους πρωταθλητές Νάγκετς.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς άγγιξε το triple double, οι Άντονι Ντέιβις και ΝτιΆντζελο Ράσελ ήταν αποδοτικοί και οι Λέικερς νίκησαν εκτός έδρας τους Πέλικανς με 110-106, παρά τους 40 πόντους του Ζάιον Ουίλιαμσον. Έτσι προκρίθηκαν στα Playoffs και θα συναντήσουν στον πρώτο γύρο τους Ντένβερ Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς.

Ο περσινός τελικός της Δύσης θα αναβιώσει πρώιμα στον πρώτο γύρο των Playoffs. Και αυτό γιατί οι Λέικερς παρά την τρομερή προσπάθεια του Ζάιον Ουίλιαμσον που αντικατοπτρίστηκε στατιστικά με τους 40 πόντους του, νίκησαν στη Νέα Ορλεάνη τους Πέλικανς με 110-106.

Α1 γυναικών: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός live streaming

Γεγονός που σημαίνει ότι προκρίθηκαν (μέσω του πρώτου αγώνα των Play In) στα Playoffs, πήραν την έβδομη θέση της περιφέρειας και αυτή τους οδηγεί στον πρώτο γύρο, εκεί που θα αντιμετωπίσουν -με μειονέκτημα έδρας- τους Ντένβερ Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς. Δηλαδή, την ομάδα που πέρσι τους απέκλεισε στον τελικό της Δύσης, λίγο πριν κατακτηθεί από μέρους τους το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.