Οι Μπακς έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τέταρτη περίοδο και με τους Αντετοκούνμπο και Λόπεζ να είναι κομβικοί, πήραν τη νίκη απέναντι στους Ράπτορς με και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Ράπτορς είχαν τον έλεγχο για περίπου 38 λεπτά, όμως από το 39′ και μετά οι Μπακς ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, βρήκαν μεγάλα σουτ στην επίθεση και πήραν τα ηνία, τα οποία τα κράτησαν μέχρι το τέλος.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του σε playoffs, έχοντας 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 4 τρίποντα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσθέτει 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 μπλοκ.

Από την άλλη ο Λέοναρντ είχε 31 πόντους, αλλά μόλις 2 στην τέταρτη περίοδο, με τον Λάουρι να προσθέτει 30.

Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 3:30.