Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στη Βιτόρια και ηττήθηκε δίκαια και εύκολα στο δεύτερο μέρος με 80-69 από την Μπασκόνια για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έμεινε πίσω βαθμολογικά. Επόμενος αντίπαλος η Μακάμπι στο ΣΕΦ στις 18 Ιανουαρίου.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρότι παρουσίασαν θετικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος στη Βιτόρια, στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά κατέρρευσαν και γνώρισαν τη δίκαιη και κακή βαθμολογικά ήττα με 80-69 από την Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κάνααν με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πετρούσεφ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 ασίστν, ενώ ο Ουίλιαμς-Γκος είχε 12 πόντους και 8 ασίστ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει ρεκόρ  11-10 και βρίσκεται εντός οκτάδας, αλλά δύο νίκες πίσω από τις ομάδες των θέσεων «4-6», ενώ έχασε και την ισοβαθμία με την Μπασκόνια.

Επόμενος αντίπαλος στις 18 Ιανουαρίου (21:15) στο ΣΕΦ η Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα ακόμα κομβικό παιχνίδι με χαρακτηριστικά «τελικού» στη «μάχη» για τις θέσεις «4-6» της κατάταξης.

Οι Σέρβοι και ο Κάνααν τον κράτησαν όρθιο στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβλήματα στη Βιτόρια, αφού ήταν άστοχος (2/5 σουτ) και με γρήγορα 4 λάθη βρέθηκε στο -5 (11-6 στο 4′).

Ο Κάνααν με 3/4 τρίποντα κρατούσε όρθιους τους ερυθρόλευκους και μείωσε σε 14-12 (στο 8′), ενώ την ίδια ώρα είχαν μόλις 0/2 δίποντα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 4/4 τρίποντα του Κάνααν, προβάδισμα με 17-14 και την άμυνα να έχει βελτιωθεί, αλλά τον Πίτερς να αποχωρεί τραυματίας μετά από σύγκρουση με τον Παπανικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πετρούσεφ με 4 προσωπικούς πόντους έφερε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +7 (21-14) στο 12ο λεπτό, όμως η αστοχία σε λέιπ και βολές και ένα αντιαθλητικό αμφισβητούμενο αντιαθλητικό έφεραν το ματς «άνω – κάτω», αφού ο Χάουαρντ με 3/5 τρίποντα έκανε το σκορ 25-21 (στο 15′) για τους Βάσκους με σερί 11-0!

Η διαφορά πήγε και στο -7 (31-24 στο 16′) , αφού οι γηπεδούχοι είχαν 7/14 τρίποντα και αντίθετα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα 4/12 δίποντα και 1/4 βολές.

Ο Ολυμπιακός και πάλι αντέδρασε με το δίδυμο Μιλουτίνοφ – Πετρούσεφ (14π μαζί) και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 32-31 (στο 18′) και πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-32 υπέρ της Μπασκόνια.

Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Μπασκόνια να προηγείται με 40-34 (στο 23′) μετά από επιμέρους 7-2 και τον Ολυμπιακό να έχει θέματα στην επίθεση με τον Ουόκαπ να βγαίνει πολύ γρήγορα με 3ο φάουλ.

Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με μικρό σερί 4-0 σε 40-38 (στο 25′), αφού άρχισαν να κυκλοφορούν καλά την μπάλα, όμως ο Χάουαρντ με το που μπήκε στο παρκέ έφερε επιμέρους 8-2 με τρίποντο και ασίστ και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +10 (50-40 στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μειώσει και έφερε τη διαφορά στους 5 (53-48 στο 29′), αλλά τον Μονέκε με 5 προσωπικούς πόντους και μία ασίστ να διατηρεί το προβάδισμα νίκης με 59-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι με γρήγορο σερί 4-0 από λάθη του ΜακΚίσικ προηγήθηκαν με 63-49 και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη στο 31ο λεπτό.

Η διαφορά στο 33′ πήγε και στους 17 (70-53) και όλα είχαν τελειώσει, αφού ο Ολυμπιακός πέρα από τον Φαλ δεν είχε καμία λύση στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

Στο 37ο λεπτό ο Ολυμπιακός προσπαθούσε για την τεράστια ανατροπή και μείωσε σε 73-64 με 2/2 τρίποντα του Πετρούσεφ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού ηττήθηκε εύκολα με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69