Στο γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχασε αρκετά κρίσιμα σουτ στο πιο σημαντικό σημείο της αναμέτρησης με τη Μπαρτσελόνα στάθηκε ο Μπαρτζώκας.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 86-78 από τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα και ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του έχασε σημαντικά σουτ στη πιο κρίσιμη καμπή της αναμετρησης.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Έλληνας προπονητής του Θρύλου αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης: «Επιστρέψαμε στο ματς, είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσαμε αλλά αστοχήσαμε σε σημαντικά σουτ. Αυτά τα σουτ ήταν πολύ κρίσιμα για το παιχνίδι».

Το χρονικό μιας συμπεριφοράς που πρέπει να καταδικάσει και να τιμωρήσει η Euroleague!

Στη συνέντευξη τύπου ο κόουτς Μπαρτζώκας υπογράμμισε το γεγονός ότι η Ευρωλίγκα είναι το πρωτάθλημα των τραυματισμών: «Είχαμε τρεις-τέσσερις ευκαιρίες όταν ισορροπήσαμε το ματς, όμως αστοχήσαμε στα κρίσιμα σουτ. Χρειαζόμασταν τέτοια σουτ, όπως χρειαζόμασταν να είμαστε συμπαγείς στην άμυνα σε όλο το σαραντάλεπτο και όχι μόνο στην τέταρτη περίοδο. Έπρεπε να παίξουμε καλύτερα στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, έπρεπε να επενδύσουμε φάουλ για να γλιτώσουμε λέι-απ.

Με το υπάρχον πρόγραμμα, η EuroLeague είναι η Λίγκα των τραυματισμών. Είχαμε πολλές απουσίες, είχαμε πολλούς παίκτες στο Παγκόσμιο Κύπελλο, είχαμε πολλούς τραυματισμούς. Είχαμε τέσσερις νίκες και ήμασταν σε καλύτερη κατάσταση, όμως πρέπει να είμαστε πιο συμπαγείς. Δεν πρέπει να έχουμε πίεση. Αστόχησαν σε 15 σουτ στο πρώτο μέρος και πήραν οκτώ ριμπάουντ. Το μαχητικό πνεύμα είναι κάτι που χρειαζόμαστε περισσότερο. Η απουσία του Λαπροβίτολα ήταν σημαντική, όμως σημασία έχει πόσο συμπαγής είσαι σε άμυνα κι επίθεση κι αυτό έκανε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο».