Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στη Βαρκελώνη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όμως ηττήθηκε με 86-78. Επόμενος αντίπαλος η Μπασκόνια εκτός έδρας στις 12/1.

Οι νταμπλούχοι αν και βρέθηκαν στο -15 στο τρίτο δεκάλεπτο στο Παλάου από την Μπαρτσελόνα επέστρεψαν, αλλά τελικά ηττήθηκαν στο τέλος με 86-78 αφού δν βρήκαν το μεγάλο σουτ νίκης.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Πίτερς με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ουίλιαμς-Γκος με 12 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 11-9 και βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης, ενώ μπήκε τέλος και στο νικηφόρο σερί που είχε στα τελευταία 4 ματς.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό είναι η Μπασκόνια στη Βιτόρια στις 12/1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Το γύρισε με τη second unit

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-7 (στο 6′) και τον Πάρκερ να έχει ήδη 11 πόντους με 3/3 τρίποντα και οι Πειραιώτες 0/5.

Οι μπλαουγκράνα έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά και διατήρησαν το προβάδισμα με 21-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έδειχναν καλύτερη εικόνα αμυντικά με το δίδυμο Μιλουτίνοφ – Σίκμα και μείωσαν σε 31-26 (στο 14′) παίρνοντας πόντους από τον Ουίλιαμς-Γκος.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (40-38 στο 18′), παρότι είχε πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ και ο Παρα του έκανε ζημιά με 6 πόντους, όμως έβρισε λύσεις από όλους τους παίκτες του και ο Ουίλιαμς-Γκος είχε ήδη 8 πόντους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41 υπέρ των γηπεδούχων και τον Ολυμπιακό να βρίσκει πολύτιμες λύσεις από τον Μπραζντέικις με έξι πόντους και μπόλικη δουλειά και στις δύο πλευρες.

Το πάλεψε και το έκανε ντέρμπι από το -15

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και δέχθηκε γρήγορα 10 πόντους με αποτέλεσμα να βρεθεί μετά από ώρα στο -9 (54-45 στο 23′).

Με Ουόκαπ και Φαλ οι Πειραιώτες μείωσαν σε 58-52 στο 25ο λεπτό δείχνοντας σφυγμό, όμως η Μπαρτσελόνα έλεγχε το ρυθμό.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε σημάδια κατάρρευσης και στις δύο πλευρές και βρέθηκε στο -15 (69-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 75-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ουίλιαμς-Γκος κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 77-72 στο 34ο λεπτό με 4 προσωπικούς πόντους, συν την παρουσία του εξαιρετικού Πίτερς που είχε 20.

Ο Ολυμπιακός με το σκορ στο 79-76 έχασε πέντε ευκαιρίες να μειώσει ή και να ισοφαρίσει και η Μπαρτσελόνα στο 38′ έκανε το σκορ 81-76 με 2/2 βολές του κοβμικού Ερνανγκόμεθ.

Στο 1:19 οι ερυθρόλευκοι είχαν μειώσει σε 81-78 και είχαν την κατοχή δική τους την οποία και σπατάλησαν.

Ο Καλινιτς έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι για το 83-78 στα 41”, ενώ ο Κάνααν στην ίδια φάση έκανε και φάουλ.

Στο τέλος ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78