Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ατρομήτου με 2-0 στο «Καραϊσκάκη» για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο ντεμπούτο του Μίτσελ.

Ντεμπούτο με το δεξί για τον Μίτσελ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Σε ένα ματς που ο Σεντρίκ Μπακαμπού, πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας στο ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα. Το τελικό σκορ δεν πρέπει να ξεγελάει κανέναν. Μπορεί να μην «ξέφυγε» το αποτέλεσμα, όμως ο Θρύλος έκανε μία άψογη και αλάνθαστη εμφάνιση.

Επιθετικά, υπήρχε μεγάλη όρεξη από τους παίκτες που ξεκίνησαν βασικοί, αλλά και από αυτούς που πέρασαν ως αλλαγή. Ο Μίτσελ ξεκίνησε με 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους Ελ Αραμπί και Μπακαμπού, κάτι το οποίο του βγήκε και με το παραπάνω. Στο δεύτερο μέρος, ανακάτεψε την τράπουλα και δοκίμασε πολλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, τα οποία όπως απέδιδαν.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Ένα ματς στο οποίο είχε τον πλήρη έλεγχο η ομάδα και το βασικό, είναι ότι δεν απειλήθηκε καθόλου. Και γιατί βασικό; Γιατί το αμυντικό κομμάτι είναι πρόβλημα φέτος. Ο Κωνσταντίνος Τζολάκης στο ντεμπούτο του φέτος, όχι απλά δεν απειλήθηκε, αλλά κράτησε και το μηδέν. Μία νίκη που δίνει μεγάλη ψυχολογική ανάσα στους παίκτες της ομάδας. Η συνέχεια αναμένεται δύσκολη και την Πέμπτη ακολουθεί ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Το βραβείο του MVP πάει στον Σεντρίκ Μπακαμπού, καθώς ο Κονγκολέζος ήταν αυτός που με τα γκολ του έδωσε τη νίκη στην ομάδα, όμως δεν γίνεται να μην κάνουμε ιδιαίτερη αναφορά στον Χουάνγκ Ιν-Μπεόμ. Απολαυστικός ο Κορεάτης για μία ακόμη φορά. Έκανε 100 δουλειές μέσα στο γήπεδο και δεν είναι τυχαίο ότι αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο την ώρα που έδινε τη θέση του στον Σαμασέκου στο 89′.

Ντεμπούτο με νίκη και υποσχόμενη εμφάνιση από τον Μίτσελ, ο οποίος έχει ως μοναδικό στόχο να στείλει την ομάδα στην κορυφή και να παίξει εντυπωσιακό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Το επιθετικό πρώτο ημίχρονο και το μηδέν πίσω

Αυτό είναι που θέλουμε και περιμένουμε από τον Ολυμπιακό. Πόσο μάλλον στα ματς πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκη. Πίεση ψηλά από το πρώτο λεπτό, όρεξη, εκρηκτικότητα και γενικά… επίθεση. Από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες του Θρύλου φάνηκε ότι μπήκανε στο γήπεδο για να επιβάλλουνε τον ρυθμό τους.

Μπορεί οι οχτώ τελικές να μην αποτελούν ρεκόρ φέτος για την ομάδα, αλλά η εικόνα του πρώτου 45λεπτου είναι ιδανική. Μπακαμπού και Ελ Αραμπί πιέζουν σωστά, με τον Χουάνγκ να γίνεται ο «τρίτος» της παρέας και να έχουν αναγκάσει σε αρκετά λάθη τον Ατρόμητο. Το 1-0 αδικεί τον Ολυμπιακό, καθώς κάλλιστα με τις ευκαιρίες που είχε θα μπορούσε να έχει βρει άλλα 1-2 τέρματα. Κύριοι πρωταγωνιστές οι τρεις προαναφερθείς.

Βέβαια, για να θεωρηθεί ένα ημίχρονο πολύ καλό, πρέπει να κοιτάμε και το αμυντικό κομμάτι. Εκεί ο Ολυμπιακός παίρνει άριστα. Ο Ατρόμητος δεν απείλησε ούτε λίγο τον Θρύλο στο πρώτο μέρος, δείγμα του πόσο καλά είναι στημένη η ομάδα, αλλά και του πόσο καλό διάβασμα έχει κάνει ο Μίτσελ για το στυλ παιχνιδιού του Κρις Κόλμαν.

Έφερε άλλον αέρα ο Μίτσελ

Δεν είναι λίγες οι φορές που λέμε ότι η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Ο Μίτσελ, αυτές τις λίγες μέρες που είναι στην ομάδα, δουλεύει πολύ το ψυχολογικό κομμάτι της ομάδας. Και τι είδαμε σήμερα στο «Καραϊσκάκη» κόντρα στον Ατρόμητο; Είδαμε έναν Ολυμπιακό διαφορετικό. Έναν Ολυμπιακό με όρεξη και πάθος. Λες και δεν υπήρχαν ποτέ προβλήματα φυσικής κατάστασης.

Προφανώς ένα ματς, δεν αποτελεί κριτήριο για να διαμορφώσουμε εικόνα, ούτε ξαφνικά η ομάδα έλυσε τα προβλήματά της. Είναι όμως μία εμφάνιση και μία νίκη που θα δώσουν έξτρα ψυχολογικό boost στους παίκτες.