Δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ του MEGA για τα όσα έγιναν στο ντέρμπι της «Λεωφόρου», αλλά και τις δηλώσεις του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Τραγικά πράγματα όσα έγιναν στη «Λεωφόρο» χθες με τον Ολυμπιακό να έπρεπε να φύγει νικητής από την έδρα του ΠΑΟ. Το MEGA, κάλυψε όλο το ρεπορτάζ του αγώνα, αλλά και τις δηλώσεις του ηγέτη του Θρύλου Βαγγέλη Μαρινάκη, μετά το ματς.

Διαβάστε το ρεπορτάζ:

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό, αλλά το ντέρμπι αιωνίων στη Λεωφόρο έληξε ισόπαλο χάρη στο πέναλτι που καταλόγισε ο Δανός διαιτητής στο φινάλε, και προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση των Ερυθρόλευκων.
Η φάση της χρονιάς. Ένα πέναλτι – δημιούργημα, που έκρινε το ντέρμπι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός. Ο Δανός διαιτητής Κέλετ, αποφάσισε να τινάξει στον αέρα το μεγαλύτερο παιχνίδι του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλοιώνοντας το αποτέλεσμά του.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στο 97ο λεπτό. Και παρότι είχε και δεύτερη ευκαιρία να πάρει πίσω την απόφασή του, μέσω του VAR. Μια απόφαση που προκάλεσε χιονοστιβάδα αντιδράσεων, με το σφύριγμα της λήξης.

Ο διοικητικός ηγέτης του Ολυμπιακού, κ. Βαγγέλης Μαρινάκης δεν έκρυψε τις σκέψεις του, κάνοντας λόγο για στημένο διαιτητή και για σφαγή.

«Με τέτοιες αποδόσεις ο Ολυμπιακός μπορεί να κερδίσει όλα τα παιχνίδια και να πάρει το πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα το τι έχει συμβεί από το πρώτο λεπτό στο σημερινό ματς είναι μια σφαγή που δεν έχει προηγούμενο. Είναι από τις μεγαλύτερες σφαγές στην ιστορία. Κι από το πρώτο λεπτό. Με έναν στημένο διαιτητή, από μια στημένη ομοσπονδία, στην οποία λειτουργεί το παρακράτος, το οργανωμένο έγκλημα», τόνισε αρχικά ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

Ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού προανήγγειλε σημαντικές αποφάσεις για το μέλλον των πρωταθλητών στη Super League.

«Από την ώρα που έληξε το ματς έχουμε λάβει χιλιάδες μηνύματα αγανάκτησης από τους οπαδούς μας, οι οποίοι θέλουν να σταματήσει αυτό το τσίρκο, αυτό που όλοι βλέπουμε. Πώς μπορεί να γίνει αυτό στο να μη συμμετέχει ο Ολυμπιακός σε αυτή την παρωδία.
Γιατί όταν δεν μπορείς να προχωρήσεις με νόμιμα μέσα και όταν κάνεις αυτό που πρέπει, δηλαδή να παίξεις καλό ποδόσφαιρο, το να ισχύουν οι κανονισμοί του ποδοσφαίρου, όταν όλα αυτά καταπατούνται, θα πρέπει κι εμείς να αποφασίσουμε τι πρέπει να κάνουμε. Δεν είναι εύκολες αποφάσεις αυτές. Θα γίνει ένα διοικητικό συμβούλιο αύριο το απόγευμα ή την Τρίτη το πρωί και θα αποφασίσουμε», υπογράμμισε στη συνέχεια ο διοικητικός ηγέτης των Ερυθρολεύκων.

Ο Ολυμπιακός, μέσω του μέλους του διοικητικού συμβουλίου του και στενού συνεργάτη του κ. Μαρινάκη, έκανε λόγο για φασιστικό παρακράτος και οργανωμένο έγκλημα στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

«Αυτό που είναι ξεκάθαρο και αναδείχθηκε είναι πως το ελληνικό ποδόσφαιρο διοικείται από ένα φασιστικό παρακράτος που διέπεται από παρανομία και οργανωμένο έγκλημα. Αυτό βέβαια είναι λογικό όταν στα τελευταία τρία χρόνια λειτούργησε μέσα στην Κυβέρνηση ένα καθεστώς παρανομίας στο Μέγαρο Μαξίμου με επικεφαλής τον Γρηγόρη Δημητριάδη και άλλα λαθραία και παράνομα στοιχεία. Η ανοχή μας στην ανομία τελείωσε. Η προσωπική μου πρόταση είναι ο Ολυμπιακός να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και να διεκδικήσει στα δικαστήρια την κάθαρση του ελληνικού ποδοσφαίρου», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Γιάννης Βρέντζος.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο. Έχασε σπουδαίες ευκαιρίες:
Με τον Μπιελ στο 15′
Τον Χάμες Ροντρίγκες στο 24’
Στο 32′ με τρομερό σουτ του Μασούρα

Ο Μπρινιόλι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, σώζοντας την ομάδα του και στο 48’ μετά από σουτ του Μπιελ, ενώ νίκησε και τον Χάμες Ροντρίγκες στο 62′, με απίθανη επέμβαση.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 80’, μετά από λάθος του Ρέαμπτσιουκ, αλλά ο Παπασταθόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Σπόραρ. Στη συνέχεια της φάσης ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Πέρεθ.

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που άξιζε στο 84′, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκει με μαγική ασίστ τον Μπιέλ, ο οποίος αυτή τη φορά νίκησε τον γκολκίπερ του Τριφυλλιού.

Το τελικό αποτέλεσμα καθορίστηκε από το πέναλτι-φάντασμα που υπέδειξε ο διαιτητής Κέλετ στην επαφή του Αβιλα με τον Ιωαννίδη, με τον Σπόραρ να νικάει τον Πασχαλάκη από τα 11 βήματα στο 103ο λεπτό του ντέρμπι!

«Κάποιος που έχει παίξει ποδόσφαιρο δεν μπορεί να μεταφράσει αυτή τη φάση ως πέναλτι», σχολίασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Μίτσελ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται για την αλλοίωση του αποτελέσματος, με το τελικό 1-1 να διατηρεί τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους 10 βαθμούς.