Ιδανικό ξεκίνημα στις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τις Κορασίδες της ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν το πρωτάθλημα οι περσινές πρωταθλήτριες του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησαν του Τελαμών άνετα με 3-0 σετ. Οι Κορασίδες του Ολυμπιακού δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα της Σαλαμίνας ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν με πολύ καλή διάθεση στο παιχνίδι καθώς με 3 γρήγορους άσσους και ένα υπέροχο σερί πήραν προβάδισμα στο σετ με 5-0. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ασταμάτητες με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να τελειώσει με υπέρ τους σκορ 25- 9.

Τριάρα στην ΑΕΚ

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η ομάδα του Τελαμώνα παρότι προηγήθηκε στο σκορ, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν αμέσως  σε 1-1. Τα 2 μπλοκ και ένα συνεχόμενο σερί πέντε πόντων  θα δώσουν εκ νέου προβάδισμα στα κορίτσια του Ολυμπιακού (5-1). Λίγο πριν το ταϊμ άουτ, οι Κορασίδες του Θρύλου ήταν μπροστά στο σετ με 10-2, ενώ λίγα λεπτά μετά Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν με εμφατικό τρόπο και το δεύτερο σετ (25-10).

Τα κορίτσια του Θρύλου μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ καθώς με τέσσερις γρήγορους άσσους πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σετ με 6-0. Η ομάδα  του Τελαμώνα μείωσε το σκορ με 7-4, αλλά οι «ερυθρόλευκες» αποφεύγοντας τα λάθη,  βρήκαν ξανά τον τρόπο να απαντήσουν και να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι με 10-4.

Τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να πάρουν εύκολα και το τρίτο σετ (25-6), ξεκινώντας με θετικό πρόσημο στο πρωτάθλημα.

1ο σετ: 5-0, 13-1, 25-9.

2ο σετ: 9-2, 14-3, 18-7, 25-10.

3ο σετ: 11-4, 12-5, 20-6, 25-6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Μιχαλοπούλου, Τερζάκη, Τζαγκοπουλου, Λιάλιου, Ασημομύτη, Καρατζιά, Δαγρέ, παπαδοπούλου, Δημητρίου, Κτενά, Δαμίκα, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου, Ιωαννίδη.

ΑΟ ΤΕΛΑΜΩΝ (Τριπολιτσιώτης): Πατρινού, Βουγιούκου, Ντινιεράκη, Πούτου, Τσαρπέλη, Γεωργάντη, Λεμπέση, Πούτου, Χατζή.