Επιβλητικός ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-0 την Παναχαϊκή και επικεντρώνεται στον καθοριστικό επαναληπτικό με την Σουργκούτ.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το 3-0,  επί της Σουργκούτ, στη Ρωσία, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και λίγες μέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς στο Ρέντη, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Παναχαϊκής για την 21η αγωνιστική της Volleyleague. Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Γιώργος Τριαντάφυλλος» στο Βραχάτι,  οι  «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 (25-18, 25-16, 25-12) σετ, μέσα σε μόλις 55 λεπτά αγώνα, παίρνοντας μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας έτσι την νικηφόρα πορεία τους στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague, ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να διατηρούν από την αρχή το προβάδισμα. Ο Ισπανός τεχνικός άρχισε την αναμέτρηση με τους Ρουμελιωτάκη, Ζουπάνη, Στιβαχτή, Πετρέα, Ανδρεάδη και Αλεξίεφ. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ πήγε προηγούμενος και στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ με 8-4 και 16-14 αντίστοιχα για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-18. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο, να προηγούνται με 8-5 και 16-14 και με το 25-16 να γράφεται το 2-0 στο παιχνίδι. Το σερί 6-0 στην αρχή του τρίτου σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και με το 25-12 ο Ολυμπιακός πήρε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Ο προπονητής των  «ερυθρόλευκων», είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τις βασικές μονάδες του και να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους. Ο Νίκος Ζουπάνης σε πολύ καλή μέρα, τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους έχοντας 10/15 επιθέσεις, ενώ τον ακολούθησαν ο Αλεξίεφ με 8 πόντους και οι Ρουμελιωτάκης, Πετρέας και Ανδρεάδης με 7 πόντους.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Τα σετ: 3-0 σε 55’.  18-25 (19’), 16-25 (18’),  12-25 (18’)

1ο σετ: 4-8, 14-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 16-25

3ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 12-25

Παναχαϊκή (Σαρλή Έλενα): Ντόντης 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 40%αρ.), Σαλαβασίδης 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός 2(2 άσσοι), Κωστόπουλος 6 (6/14 επ., 26% υπ., 21 %αρ.), Οραμάς 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. -λ (40% υπ., 27%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ρουμελιωτάκης 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 67%υπ.- 44%αρ ), Ζουπάνης 11 (10/15 επ., 1 άσσος),  Στιβαχτής 4 (2/3 επ,  2 άσσοι), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (5/10 επ., 3 άσσοι), Δαρίδης-λ (50%υπ.- 50%αρ.) / Στεφάνου –λ, Χριστοφιδέλης, Ραουβέρντικ 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ,  50%υπ.- 50%αρ.), Τσέλιος 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ)