Άλλη μία νίκη επί της Κηφισιάς.

Μετά την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επέστρεψε με νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά το «διπλό» (1-3) επί του Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη, στον νοκ-άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου και την πρόκριση στην ημιτελική φάση, ο Θρύλος νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, για τη 16η αγωνιστική της Volley League. Οι πρωτοπόροι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα της Κηφισιάς και κατέκτησαν ένα ακόμα σημαντικό «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, μετρώντας 20 άσσους (11 ο Ιντάλγκο) και εννιά μπλοκ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 7-3 και 12-8, όμως ανέβασε… στροφές και προηγήθηκε με 15-14, με μπλοκ του Παγένκ. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 15-15, όμως ο Θρύλος πήρε ξανά προβάδισμα (22-23), σε ένα κρίσιμο σημείο! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 3-0 και κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-23.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Με άσσο του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Λινάρδο να κάνει το 12-8, με πρώτο χρόνο. Ο Ιντάλγκο κέρδισε άλλη μια επίθεση, για το +6 (8-14), ενώ ο Στερν, με άσσο, «έγραψε» το 18-11. Με νέο άσσο του Στερν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +10 (11-21), ενώ με υπέρβαση των γηπεδούχων, έφτασε σε σετ μπολ (12-24). Η Κηφισιά μείωσε σε 24-15, όμως ο Στερν «καθάρισε» το σετ, με μπλοκ άουτ, για το 25-15 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Στερν ισοφάρισε σε 2-2, όμως η Κηφισιά πήρε ξανά προβάδισμα (5-3, 8-7). Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος προσπέρασε με 9-8, ενώ στη συνέχεια, ο Κουβανός ακραίος έδωσε «αέρα» τριών πόντων, με τον ίδιο τρόπο, από το σερβίς! Με μπλοκ του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12-8, ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κυριαρχώντας απόλυτα. Με νέο άσσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-17, ενώ μετά από άουτ επίθεση της Κηφισιάς, κατέκτησε το τρίτο σετ, κάνοντας το 2-1, με 25-18!

Στο τέταρτο σετ, ο Ιντάλγκο έβαλε τον Θρύλο μπροστά, με 7-5, με τον Κουβανό ακραίο να κάνει και το 9-8. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 12-12, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 17-15 και 23-22. Ο Στερν ισοφάρισε σε 23-23, ο Ιντάλγκο σε 24-24, με τον Κουβανό ακραίο να «χτυπάει» ξανά, για το 25-24! Νέος πόντος από τον Ιντάλγκο και 26-25 οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έκαναν το 27-25, μετά από λάθος των γηπεδούχων, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο.

Τα σετ (1-3): 25-23, 15-25, 18-25, 25-27

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 20 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων, ενώ της Κηφισιάς από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Κηφισιά (Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 23 (17/44 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουσόπουλος 2 (2/3 επ.), Ρικάρντο 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 27% άριστες), Σπηλιώτης, Μαϊκόν 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Τσέιβερς 16 (11/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Σιημητράς, Στιβαχτής, Γ. Παπαδόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (4/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 23 (16/29 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (11/21 επ., 11 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 69% υπ. – 52% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνη 1 (1/1 επ.), Δαλακούρας