Ο Πέδρο Μαρτίνς βρέθηκε στο Ισραήλ, παρακολουθώντας την αναμέτρηση της Μακάμπι Χάιφα επί της Χάποελ Μπερ Σεβά. Τι είδε ο Πορτογάλος;

Ηττημένη έφυγε η Μακάμπι Χάιφα, αντίπαλος του Ολυμπιακού, λίγες ημέρες πριν την πρώτη “μάχη” για την Ευρώπη. Η ομάδα του

Η ομάδα του Μπαράκ Μπακχάρ διασταύρωσε τα ξίφη της με την Χάποελ Μπερ Σεβά στο Sammy Ofer Stadium, χάνοντας τον τίτλο του Σούπερ Καπ Ισραήλ μέσα από τα χέρια της.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με την αντίπαλο των ερυθρολεύκων να ηττάται με 4-3.

Στις εξέδρες του Sammy Ofer Stadium βρέθηκε ο Πέδρο Μαρτίνς, κατασκοπεύοντας ουσιαστικά την αντίπαλο των πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο Πορτογάλος τεχνικός είχε τη δυνατότητα να σχηματίσει πλήρη άποψη για τη δυναμική των Ισραηλινών, πριν το πρώτο ματς των δυο ομάδων στο Ισραήλ την Τετάρτη (20/7).

Η Μακάμπι, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήταν το «αφεντικό», αλλά μια αδράνεια στην άμυνα, έφερε την ισοφάριση και στη συνέχεια την απώλεια του τροπαίου στη διαδικασία των πέναλτι.

Η αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» είχε μερικά εξαιρετικά διαστήματα, χάνοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπακχάρ ξεδίπλωσαν στο χορτάρι του Sammy Ofer τις επιθετικές τους αρετές και έδειξαν σε καλή κατάσταση ενόψει του αγώνα της Τετάρτης. Στο δεύτερο μέρος, η απόδοση της Μακάμπι έπεσε, πράγμα λογικό, καθώς βρισκόμαστε και στα μέσα του Ιούλη.

Η Χάιφα μπήκε φουριόζα στον τελικό, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 20ο δευτερόλεπτο! Η μπάλα στρώθηκε στον Ατζίλι, που με έναν ασύλληπτο κεραυνό εκτός περιοχής, την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα της Μπερ Σεβά για το 1-0.

Το παιχνίδι της Μακάμπι περνούσε από τα πόδια του Χαζίζα, που είχε μεγάλη ευκαιρία στο 29ο λεπτό. Οι παίκτες του Μπακχάρ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο Χαζίζα εκτέλεσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Γκλαζέρ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Εξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Χαζίζα, σπατάλησε τεράστια διπλή ευκαιρία για την Μακάμπι, ενώ στο 37΄, ο Ατζίλι απείλησε την Μπερ Σεβά με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Με τον μεταγραφικό στόχο της ΑΕΚ, Μπόγκνταν Πλάνιτς να ηγείται, η ανασταλτική λειτουργία της Μακάμπι ήταν εξαιρετική για περίπου 60 λεπτά, με την Μπερ Σεβά στη συνέχεια να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Μέχρι που φτάσαμε στο 70ο λεπτό. Μετά από αδράνεια των αμυντικών του Μπακχάρ, ο Ανσά εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και νίκησε τον Κοέν για το 1-1.

Το γκολ έδωσε θάρρος στην Μπερ Σεβά, με την Μακάμπι να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 85΄, η Χάποελ σκόραρε ξανά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ στον Κοέν και το ματς οδηγήθηκε στη ρωσική ρουλέτα.

Η Χάποελ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι και με σκορ 4-3 κατέκτησε την κούπα, ρίχνοντας στο καναβάτσο την αντίπαλο του Ολυμπιακού.

Η ενδεκάδα της Μακάμπι Χάιφα (4-2-3-1): Κοέν – Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (75’ Μεναχέμ) – Τζαμπέρ (46’ Φανί), Μοχάμεντ – Ατζιλί, Λαβί (75’ Σέρι), Χαζίζα (46’ Νταβίντ) – Ρουκάβιτσια (60’ Πιερό).