Ο Ολυμπιακός με μία σπουδαία εμφάνιση και παρά τα προβλήματα έφυγε νικητής από το άδειο Βελιγράδι με 79-74 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος το βράδυ της Πέμπτης (16/11, 21:15) ο Ερυθρός Αστέρας στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός αν και έχασε με τραυματισμό τον Γκος και με 5 φάουλ από νωρίς και τον Πίτερς, κατάφερε μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση και προσπάθεια να κερδίσει τη Μακάμπι στο Βελιγράδι με 79-74.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν ο Ουόκαπ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Φαλ που σε 35 λεπτά είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ. Επίσης ο Σίκμα στην επιστροφή του ήταν πολύ καλός με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 4-4 και «έσβησε» βαθμολογικά την εντός έδρας ήττα από την Μπασκόνια και πλησίασε την πρώτη εξάδα στη μία νίκη.

Πλέον θα υποδεχθεί για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, στο φινάλε της δεύτερης «διαβολοβδομάδας» της σεζόν, τον Ερυθρό Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο ΣΕΦ (16/11, 21:15).

Απολαυστικός Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο με +15, ανησυχία για Γκος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-1 (στο 3′), όμως στη συνέχεια τα φάουλ και τα 3 λάθη έφεραν το ματς στο «χ» (9-9 στο 6′) και τον Παπανικολάου να είναι εκτός με 2 φάουλ.

Αρχικά με 3/3 τρίποντα Ουόκαπ, Πίτερς και Κάναν έφεραν τη διαφορά στους 7 (20-12 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος με έκλεισε με 27-19 και τον Σίκμα να κάνει τη διαφορά με 4 πόντους και 1 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Σίκμα και Γκος έκαναν εξαιρετική δουλειά στην επίθεση, όμως η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού και ο τρελός ρυθμός που έδωσε στο ματς η Μακάμπι με τον Μπλατ έφερε το σκορ στο 36-28 (στο 13′).

Ο Γκος έκανε πολύ καλή δουλειά με 8 πόντους. Το σκορ σε αυτό το σημείο ήταν 43-35 (στο 17′). Σε αυτό το σημείο βγήκε με τραυματισμό και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-36. Εκεί οι Πειραιώτες, ήταν απολαυστικοί με 20/34 σουτ και 15 ασίστ. Προφανώς μπορεί να είχαν τη διαφορά αλλά υπήρχε ανησυχία για την κατάσταση του Γκος.

Τα ερυθρόλευκα προβλήματα έφεραν και την ανατροπή…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά. Η Μακάμπι μείωσε σε 53-42 (στο 23′) με τον Μπλατ να φτάνει τους 11. Φυσικά σε αυτό το σημείο το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι ο Ουόκαπ έκανε τρία φάουλ.

Ο Παπανικολάου με τον Φαλ κράτησαν τη διψήφια διαφορά για τους Πειραιώτες με το σκορ να είναι 60-46 (στο 27′), όμως ο Πίτερς απενεργοποιήθηκε, αφού με δύο φάουλ και μία τεχνική ποινή αποβλήθηκε!

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να χάνει το μυαλό του. Εκεί είχε αρχίσει να ξεμένει από ενέργεια και λύσεις και η Μακάμπι μείωσε σε 64-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Σόρκιν και Ριβέρο δημιουργούσαν πολλά προβλήματα. Και στις δύο πλευρές και η Μακάμπι μείωσε σε 66-61 στο 33ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε μέσα από την άμυνα του. Αφού επιθετικά δεν έβρισκε με τίποτα σκορ, όμως διατηρούσε το προβάδισμα με 72-63 στο 35ο λεπτό.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ουόκαπ με λέι απ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Ουόκαπ έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες όπου προηγήθηκαν με 74-66 για να γίνουν το φαβορί για τη νίκη.

Η Μακάμπι μείωσε σε 74-72 με καλάθι του Σόρκιν στο 1:08. Πλέον εκεί οι Πειραιώτες ήταν σε πίεση. Εκεί όμως ο Ουόκαπ έκανε το 76-72 στα 46”. Ο Σόρκιν έκανε το 76-74 στα 26” με 2/2 βολές και ο Μπραζντέικις με 1/2 βολές έδωσε το πολύτιμο +3 (77-74). Εδώ αξίζει να πούμε ότι πήρε και το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ μετά τη δεύτερη χαμένη βολή του. Ο Κάνααν με 2/2 βολές «κλείδωσε» το ματς για το 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79.

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν, Νίμπο, Κοέν, Ριβέρο, Κόλσον, Μπλατ, Κλίβελαντ, Σόρκιν, Ουέμπ, ΝτιΜπαρτολομέο, Μένκο, Μέιερ

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ, Πίτερς, Σίκμα, Τανούλης, Παπανικολάου, Μπαζντέικις, Ουίλιαμς-Γκος.