Ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός, απειλήθηκε ελάχιστα στον αγώνα και διέλυσε με 54-96 το Λαύριο, στρέφοντας τώρα το βλέμμα του στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός έκανε… εκδρομή στο Λαύριο και πήρε την 8η νίκη του σε 9 ματς στη Basket League, μετά την άνετη επικράτηση με 54-96. Ένα αποτέλεσμα που συνδυάστηκε και με αρκετά καλή εμφάνιση πριν τα δύο μεγάλα ματς με Ρεάλ και Μπάγερν στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες με εξαιρετικούς Ίγκνας Μπραζντέικις (16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (15 πόντους) έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα του στο Πριγκιπάτο από τη Μονακό την Πέμπτη.

Το χρονικό μιας συμπεριφοράς που πρέπει να καταδικάσει και να τιμωρήσει η Euroleague!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπήκε καλά στον αγώνα και έφτασε να κυνηγάει μέχρι και με 9 πόντους (19-10). Ωστόσο, εκεί γύρισε ο διακόπτης και ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί 23-0 στα επόμενα 5 λεπτά. Ξεχώρισε και ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος βοήθησε πολύ στο να πάει ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο με 25-50 (double score). Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον φοβερό τους ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με διαφορά σχεδόν 40 πόντων (36-75)! Ο προπονητής του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του και το παιχνίδι τελείωσε με το «βαρύ» 54-96.

View this post on Instagram

A post shared by Thrylos24.gr (@thrylos24_.gr)

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Καστανέδα 4 (0/7 σουτ), Ντε Τζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρόμοβς, Θόρντον 3 (1/6 σουτ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα), Βαζούκης 3 (1), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης (0/5 σουτ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα), Λούντζης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4