Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή της, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της ούτε την Εϊμπάρ παραχωρώντας ισοπαλία 1-1. Η Σεβίλλη επιβλήθηκε της Βιγιαρεάλ 2-0 . Η Λεβάντε, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, νίκησε την Μπέτις 4-3.

Ο Λίο Μέσι κουνάει απογοητευμένος το κεφάλι του και αποχωρεί από το Καμπ Νου. Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Εϊμπάρ με τον Αργεντινό σταρ να μένει εκτός λόγω ενός τραυματισμού και δεν κατάφερε να την κερδίσει.

Παρί Σεν Ζερμέν: Συμφωνία με Οσίμεν

Οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι στο 6ο λεπτό, ωστόσο ο Μπρέιθγουειτ αστόχησε στην εκτέλεση. Στο 57’ ο Αραούχο υπέπεσε σε παιδαριώδες λάθος, ο Κίκε έκλεψε την μπάλα έκανε την κούρσα και πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν για να ανοίξει το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε έπειτα από σέντρα του Ζούνιορ Φίρπο και πλασέ του Ντεμπελέ.

Οι μπλαουγκράνα δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ, έμειναν στο 1-1 και αντί να ανέβουν στην 3η θέση της βαθμολογίας, έπεσαν στην 6η.

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε τη Βιγιαρεάλ, την οποία κέρδισε με 2-0 και την έπιασε στους 26 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Οκάμπος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8ο λεπτό. Στο 53’ ο Αργεντινός έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ελ Νεσίρι ο οποίος με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Άκρως θεαματικό ματς διεξήχθη στη Βαλένθια.

Η Λεβάντε προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντουάρτε, ωστόσο η Μπέτις ισοφάρισε με τον Μαντί δέκα λεπτά αργότερα.

Η γηπεδούχος πήρε και πάλι προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Μοράλες. Ο 33χρονος μέσος με δύο κεραυνούς στο 22 και στο 24 διαμόρφωσε το 3-1, ενώ το 4-1 πέτυχε με προβολή ο Μαρτί στο 55’.

Ο Κανάλες προσπάθησε να βάλει και πάλι στο ματς τη Μπέτις, με εύστοχο πέναλτι στο 78’ και με δυνατό σουτ στο 86’ μείωσε σε 4-3, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και η Λεβάντε έφτασε στην πολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής

πηγή: megatv.com