Οι παίχτες του Γιώργου Ζαραβίνα, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν κατά πολύ ανώτεροι επί της ΑΕΚ, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" έκλεψαν την ισοπαλία με 23-23, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier. Παραμένει στην κορυφή η ομάδα μας..

Ισόπαλοι με 23-23 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και ΑΕΚ, στο Ρέντη, για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ισοφαρίστηκαν με εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, έπειτα από απόφαση των διαιτητών που τους στέρησαν τη νίκη.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Έτσι, ο Θρύλος έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τους «κιτρινόμαυρους».

Με την έναρξη του ματς, ο Ολυμπιακός μπήκε πάρα πολύ δυνατά.

Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι προηγήθηκε με 4-0, χάρη στα τέρματα των Τζηρά και Ρέινα (3). Ο Ισπανός, μάλιστα, συνέχισε το επιθετικό του… κρεσέντο, κάνοντας το 5-1. Οι «κιτρινόμαυροι» με δύο σερί τέρματα μείωσαν σε 5-3, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με τους Τζηρά (2) και Κανδύλα για το 8-3. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 8-6. Στη συνέχεια, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και πάλι με 3 γκολ διαφορά (11-8), με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 12-10, με σκόρερ τον Ρέινα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ σκόραρε το πρώτο γκολ με τον Γιάκομπσεν, αλλά οι Αραπακόπουλος και Μπούμπαλο έκαναν το 14-11. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Ζαμπούνη και από εκεί και έπειτα, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με την ομάδα του Ζαραβίνα, όμως, να μην βρίσκεται ποτέ πίσω στο σκορ. Ο Τζηράς έκανε το 23-22 για τον μεγαλύτερο ελληνικό σύλλογο, αλλά στο φινάλε της αναμέτρησης, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην ΑΕΚ, με τον Γιάκομπσεν να διαμορφώνει το τελικό 23-23.

Πλέον, η ομάδα μας στρέφει την προσοχή της στο ματς της Κυριακής για το EHF Cup, με αντίπαλο τη Νέξε.