Ο Θρύλος το έκανε και πάλι! Οι κοριτσάρες του Ολυμπιακού «πάτησαν» την ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου με 3-0 σετ και κατέκτησαν το 10ο κύπελλο στην ιστορία τους!

«Μαγική» εμφάνιση από τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν στο Λουτράκι με 3-0 σετ κόντρα στην ΑΕΚ και κατέκτησαν το 10ο Κύπελλο της ιστορίας τους!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ΑΕΚ και κατέκτησε το 10ο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας του στο βόλεϊ Γυναικών! Ανήμερα της συμπλήρωσης των 99ων γενεθλίων του συλλόγου, ο πολυνίκης του θεσμού, Ολυμπιακός, γιόρτασε με την κούπα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στο 17ο Final-4 του 25ου Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, που διεξήχθη στο Λουτράκι.  Μετά τη νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Θρύλος πραγματοποίησε μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση στον τελικό με την ΑΕΚ και έφτασε πανάξια στην κατάκτηση του Κυπέλλου. MVP του Final-4 και πολυτιμότερη του Κυπέλλου η Μλέινκοβα.

«Μάχη» τίτλου στο Ρέντη για τον Ολυμπιακό με τον ΠΑΟ!

Ο τίτλος αυτός είναι ο 306ος στην ιστορία του κορυφαίου πολυαθλητικού συλλόγου, στα ομαδικά αθλήματα!

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα (0-1)

Στην έναρξη της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 4-4, σημείο στο οποίο ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί και πήγε στο 4-7. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και το αύξησαν στο +4, φτάνοντας με μπλοκ της Φαιρόλ στο 6-10, ενώ η Κούμπουρα διαμόρφωσε το 6-11. Μετά το 6-12 που ακολούθησε, η ΑΕΚ απάντησε με ένα δικό της σερί και μείωσε στο πόντο τη διαφορά, για το 11-12.  Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήγε στο 11-13, με την Μλεϊνκοβα αρχικά και στο 11-14, στη συνέχεια, με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 17-18, όταν ισοφάρισε, μετά από ώρα, η ΑΕΚ σε 18-18. Ωστόσο, στο σημείο αυτό, ο Θρύλος πάτησε το «πόδι» στο «γκάζι» και με ένα εντυπωσιακό 5-0 σερί, πήγε στο 18-23, για να πάρει το πρώτο σετ με 20-25, ύστερα από δυο λάθη της ΑΕΚ στο σερβίς.

Έφτασε στο 2-0 ο Θρύλος!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του δεύτερου σετ μπήκε ο Θρύλος στο δεύτερο και προηγήθηκε γρήγορα με 1-6, αναγκάζοντας τον πάγκο της ΑΕΚ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 3-8 και στο 5-10, με την ΑΕΚ να μειώνει τη διαφορά και να πλησιάζει στο 8-10, όμως η Μελίνα Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο, αρχικά και μπλοκ στη Στράντζαλη στη συνέχεια, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 8-12. Με ωραία πάιπ, η Μλεϊνκοβα έγραψε το 9-13 για τον Ολυμπιακού, που έδειχνε ότι ελέγχει την κατάσταση, φτάνοντας στο 9-14, με νέα ωραία επίθεση της Κούμπουρα. Η ΑΕΚ μείωσε σε 13-15 και πλησίασε στον πόντο στο 15-16, με την Μλεϊνκοβα να απαντάει για το 15-17 και τη Νίζετιχ να γράφει το 16-18. Μετά το 18-19, η Νίζετιχ και πάλι με ωραία επίθεση στην ευθεία, διαμόρφωσε το 18-20 και η Κούμπουρα έγραψε το 18-21, δίνοντας τον αέρα του +3 στις «ερυθρόλευκες», ενώ η Μλεϊνκοβα, με μπλοκ άουτ, έγραψε το 19-22. Με άσσο, η Εμμανουηλίδου έδωσε τον «αέρα» του +4, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Το σερί αυτό σταμάτησε η Μλεϊνκοβα, που έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 23-24 και η Κούμπουρα με επίθεση, έγραψε το 23-25, για το 2-0 στα σετ υπέρ του Θρύλου.

Θρύλος πολυνίκης Κυπελλούχος για 10η φορά!

Διαφορετική σε σχέση με τα δυο σετ που είχαν προηγηθεί ήταν η εικόνα στο ξεκίνημα του τρίτου, αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μετά το 6-4, το οποίο διαμόρφωσε η Νίζετιχ, η ΑΕΚ έφτασε στο 7-11, αλλά οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στους δυο πόντους τη διαφορά, με την Τσιτσιγιάννη να σημειώνει το 10-12. Ακολούθησε το 14-10, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα εντυπωσιακό 5-0 σερί και να προσπερνάει με 15-14. Στο σημείο αυτό, οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο (15-15, 16-16, 17-17, 18-18, 19-19), με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει. Μετά το 19-19, ο Θρύλος με δυο σερί πόντους και άσσο της Νίζετιχ, ξέφυγε με +2 για το 19-21, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 21-21. Η Κούμπουρα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, αφού με ωραία επίθεση, έγραψε το 21-22 και η Μλεϊνκοβα έδωσε ξανά τον «αέρα» του +2, για το 21-23. Με πλασέ της Μλεϊνκοβα, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο ματς μπολ τίτλου στο 22-24 και με νέα επίθεση της Κούμπουρα, στο 22-25, χάρη στο οποίο έφτασε στην τελικό 3-0 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 10η φορά στην ένδοξη ιστορία του, ανήμερα των 99ών γενεθλίων του συλλόγου!

Tα σετ (3-0): 20-25, 23-25, 22-25