Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου, ωστόσο εμφανίστηκαν καλύτεροι από τους Ουκρανούς στο πιο δυνατό τους φιλικό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τον Πέδρο Μαρτίνς να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της νέας σεζόν... Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς στο πιο δυνατό τους φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδειξαν αρκετά θετικά στοιχεία κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου, δείχνοντας πως είναι σε καλή κατάσταση. Με τον Πέδρο Μαρτίνς να μένει ικανοποιημένος και να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Την Ντιναμό Κιέβου αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους και στο πιο δυνατό του μέχρι στιγμής.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε κάτω από τα δοκάρια τον Σα, τους Μπα και Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας, τον Τοροσίδη στα δεξιά και τον Κούτρη στα αριστερά. Στον άξονα βρέθηκαν οι Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης, ενω λίγο πιο μπροστά βρέθηκε ο Μπρούνο, με τους Μασούρα και Βαλμπουενά να αγωνίζονται στις πτέρυγες. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Γκερέρο.

Για την Ντιναμό Κιέβου ο κόουτς Χάτσκεβιτς επέλεξε τους Μπόικο, Μικολένκο, Καντάρ, Μπούρντα, Κετζιόρα, Καντίρι, Σεπέλιεφ, Γκαρμάς, Βέρμπιτς, Καραβαίεφ, Σολ.

Δυνατό ξεκίνημα και προβάδισμα!

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος ακολούθησε τη φάση μετά από εξαιρετική αντεπίθεση που έτρεξε ο Ολυμπιακός, με τον Κριτικό χαφ να αξιοποιεί τη σέντρα του Γκερέρο. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά οι Πειραιώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Οι Ουκρανοί στα επόμενα λεπτά θα πιέσουν, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, πραγματοποιώντας ουσιαστικά την πρώτη τους ευκαιρία στο 26′ με τον Σεπέλιεφ, που επιχείρησε το σουτ με τον Σα να μπλοκάρει. Στο 31′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, με τον Τοροσίδη να πιάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Μπόικο μπλόκαρε εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά έβγαλε και πάλι τη σέντρα, με τον Σεμέδο να κάνει την κεφαλιά, η οποία κατέληξε για λίγο άουτ. Στο 34′ επικράτησε μία αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Καραβάιεφ να κάνει το ανάποδο ψαλίδι και να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 44ο λεπτό οι Πειραιώτες θα φτάσουν κοντά στο 2-0, απειλώντας και πάλι από στημένη φάση με τον Τοροσίδη, που έστειλε την μπάλα έξω με κεφαλιά, όντως ανενόχλητος. Στο 45′ η Ντιναμό θα κερδίσει πέναλτι με τον Γκαρμάς σε μία που δεν φάνηκε να υποπίπτει σε παράβαση ο Μπα. Με τον Σολ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 45+1′, νικώντας τον Σα που έπεσε στην άλλη γωνία. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-1, καθώς δεν υπήρξε κάποια άλλη ευκαιρία.

Είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σεμέδο να παραχωρεί τη θέση του στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, καθώς ένιωσε μια ενόχληση μετά από μια απομάκρυνση. Στο 56′ η Ντιναμό κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση, με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος. Με τους Ουκρανούς να έχουν στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους την κατοχή στο γήπεδο για πρώτη φορά. Στο 65′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ οι Ουκρανοί δεν απομάκρυναν με τη μπάλα να φτάνει στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στο 69ο λεπτό ο Μπρούνο βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος του πέναλτι επιχείρησε το πλασέ, με τον Μπόικο να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα απειλήσει και πάλι με τον Γκερέρο που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπόικο να αποκρούει δύσκολα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν ψηλά στα υπολειπόμενα λεπτά, χωρίς όμως να υπάρξει κάποια άλλη φάση μέχρι το 85′. Η Ντιναμό Κιέβου άσκησε και αυτή με τη σειρά της πίεση, κερδίζοντας ένα κόρνερ στο 90′ το οποίο δεν έφερε σε δύσκολη θέση τον Ολυμπιακό.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν να αντιμετωπίσουν μόνο το Αμβούργο την Τετάρτη (10/07) στο Γένμπαχ της Αυστρίας και εν συνεχεία θα επιστρέψουν στην Ελλάδα.

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο (46’ Παπαδόπουλος), Μπα, Κούτρης (83’ Τσιμίκας), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μπρούνο, Μασούρας (65’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (65’ Φορτούνης), Γκερέρο

Ντιναμό Κιέβου: Μπόικο, Μικολένκο, Καντάρ, Μπουρντά, Κεντζιόρα, Καντίρι, Σεπέλιεφ, Γκάρμας, Βέρμπιτς, Καραβάιεφ, Σολ