Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί του Παναιτωλικού, για τη 12η αγωνιστική, αφού κέρδισαν με 2-1. Το «παράπονο» του Μαρτίνς απαντήθηκε στο χορτάρι από τους παίκτες του, αφού εκείνοι σκόραραν στο 11ο και το 26ο λεπτό. Ποντένσε και Γκερέρο, στην επανεμφάνισή του, οι σκόρερ του αγώνα. Μείωσε ο Καμαρά για τους φιλοξενούμενους. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Νίκη για το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς με αντίπαλο την ομάδα του Αγρινίου. Σκόρερ οι Ποντένσε (11′) και Γκερέρο (26′), ο οποίος πήρε ξανά φανέλα βασικού.

Μετά το «διπλό» στο Περιστέρι, οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τη φετινή Super League. Στόχος των παικτών του Μαρτίνς ήταν η νίκη, και οι τρεις βαθμοί στη «σακούλα» προς το δρόμο για την κορυφή.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Περιγραφή από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να εντάξει στο αρχικό σχήμα τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, με τον Ισπανό να παίρνει φανέλα βασικού. Επιλέχθηκαν οι Ζοσέ Σα, Ελαμπντελαουί-Σισέ-Βούκοβιτς και Κούτρης στην τετράδα της άμυνας, με χαφ τους Γκιλιέρμε και Καμαρά. Ο Φορτούνης αγωνίστηκε στη φυσική του θέση, και στις πτέρυγες οι Ποντένσε-Ναουέλ, με τον Γκερέρο, ως μοναδικό προωθημένο.

Τον «καθάρισε» από το 34’…

Μόλις στο 8’ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο σουτ του αγώνα, με τον Κώστα Φορτούνη, το οποίο έδιωξε ο Κυριακίδης, έπειτα από συνδυασμό Καμαρά-Φορτούνη. Το πρώτο τέρμα του Θρύλου δεν άργησε να έρθει, όταν στο 11’ της αναμέτρησης, ο Ποντένσε δοκίμασε σουτ εντός περιοχής, το οποίο βρήκε σε αμυντικό της ομάδας του Αγρινίου, τον Αργκούς, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να πραγματοποιεί το 1-0.

Οι Πειραιώτες, έπειτα το γκολ, είχαν αρκετές ευκαιρίες και πίεζαν, θέλοντας να «καθαρίσουν» τον αγώνα. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, όταν μετά από ασίστ του Φορτούνη με σέντρα από εκτέλεση φάουλ, ο Βούκοβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Γκερέρο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, επιστρέφοντας δυναμικά με την ερυθρόλευκη φανέλα. Το γκολ επετεύχθη στο 26ο λεπτό. Η πρώτη καλή ευκαιρία από πλευράς φιλοξενούμενων έγινε στο 34ο λεπτό, με ένα σουτ του Μάζουρεκ, το οποίο αποκρούει ο Σα. Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν μια αρκετά αμφισβητούμενη, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έγινε χέρι από παίκτη του Παναιτωλικού, χωρίς ωστόσο να δοθεί κάτι. Το πρώτο μέρος έληξε με το 2-0 υπέρ της ομάδας του Μαρτίνς.

Μούδιασμα στο «Καραϊσκάκης» με το 2-1 του Καμαρά…

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες, για τα πρώτα λεπτά δεν έκαναν κάτι αξιόλογο στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης». Στο 52’ του αγώνα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Χαντάκιας, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 56ο λεπτό, ο Τραϊανός Δέλλας πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μανή να περνά στη θέση του Ντα Σίλβα. Ο κόσμος του Ολυμπιακού ζεστάθηκε μες στο κρύο, χάρη στο σουτ του Κούτρη από τα 30 μέτρα, όταν προσπάθησε να κρεμάσει τον Κυριακίδη. Με τον τελευταίο να αποκρούει σε κόρνερ, κρατώντας το 2-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, έδιωξε με τα πόδια σουτ του Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Στο 64’ ο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Νάτχο να περνά στη θέση του Καμαρά. Η δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 68’, όταν στη θέση του Μοράρ, πέρασε ο Καμαρά. Όμως, ο νεοεισελθέντας Καμαρά, πραγματοποίησε το 2-1, με κόντρα βρέθηκε μπροστά στον Σα, μειώνοντας για την ομάδα του Δέλλα στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνς πέρασε τον Τοροσίδη στον αγώνα, παίρνοντας τη θέση του Ναουέλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας, ο Ολυμπιακός πίεσε για το τέρμα, και συγκεκριμένα στο 80′ με κεφαλιά του Σισέ, η οποία κατέληξε εκτός εστίας για λιγοστά εκατοστά. Στο 83′ ο Γιαννιώτης πέρασε στη θέση του Μάνα, πραγματοποιώντας την τρίτη της αλλαγή η ομάδα του Αγρινίου. Ο Μαρτίνς ετοίμαζε τον Μπουχαλάκη, βάζοντάς τον κι αυτόν στον αγώνα, στο 87′ αντί του Κώστα Φορτούνη. Ο Παναιτωλικός κέρδισε ένα φάουλ στο 90+3, το οποίο κατέληξε αρκετά άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κουμπαράκη, βρήκε τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Ομάρ, Βούκοβιτς, Σισέ, Γκιλιέρμε, Καμαρά (64′ Νάτχο), Φορτούνης (88′ Μπουχαλάκης), Ναουέλ (74′ Τοροσίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ρόσα, Μάνα (84′ Γιαννιώτης), Μπαρμπόσα (57′ Μάλης), Γκουτιέρεζ, Λουσέρο, Μαρινάκης, Σοάρες, Μάζουρεκ, Μοράρ.