Ο Ολυμπιακός, μετά την ισοπαλία στο «Κλ. Βικελίδης» έχασε σημαντικό έδαφος στο κυνήγι για το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει ισοφάρισε με τον Μάρτινς κατά την αναμέτρηση επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα, προσπάθησε να κάνει την απόλυτη ανατροπή, όμως το τελικό 1-1 τον αφήνει πίσω στο κυνήγι για το φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, την περασμένη Κυριακή, ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τετάρτης (24/4) αντιμετώπιζε τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για τα φετινά Play off της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» για να μείνουν ζωντανοί στην υπόθεση «τίτλος», καλούνταν να αποδράσουν με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη.

Επιχείρηση… προσγείωσης από Μεντιλίμπαρ

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos FC (@olympiacosfc)

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Άκης Μάντζιος για τους γηπεδούχους, παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές, σε σχέση με το περασμένο ματς, βάζοντας τους βασικούς. Στην εστία κάθισε ο Κουέστα, με τους Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς και Φαμπιάνο να βρίσκονται στην άμυνα. Οι Εμβοντό και Νταρίντα αποτέλεσαν τον άξονα, με τους Φετφατζίδη, Σουλεϊμάνοφ και Σαβέριο να βρίσκονται πίσω απ’ τον Μορόν.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Χουτεσιώτης, Ζαμόρα, Ντουκουρέ, Μανού, Τζούρασεκ, Πάρντο, Ρόουζ, Παναγίδης, Φατόρε.

Για τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό, επιλέχθηκε ένα σχήμα… φουλ επίθεσης και το 4-4-2. Συγκεκριμένα, στην εστία κάθισε ο Τζολάκης, με την άμυνα να αποτελείται από τους Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόι και Ροντινέι. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Έσε και Ιμπόρα, ενώ στα «φτερά» τους Μάρτινς και Φορτούνη. Επιθετικά, ο Γιόβετιτς πλαισίωσε τον Ελ Κααμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Τσικίνιο, Ελ Αραμπί, Βέζο, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Ναβάρο, Ποντένσε

Ολυμπιακός: Το… έβαλε και του το ακύρωσαν, έχασε πλήθος ευκαιριών!

Ο Ολυμπιακός, μόλις στο 6’ του ματς, πήγε να ανοίξει το σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Ελ Κααμπί, μετά από γέμισμα του Ορτέγκα, την οποία όμως απέκρουσε ο Κουέστα. Το σκορ εν τέλει άνοιξε στο 8ο λεπτό του αγώνα, με τον Γιόβετιτς, ο οποίος έλαβε την πάσα του Φορτούνη. Παρόλα αυτά, το γκολ ακυρώθηκε λόγω ενός φάουλ που είδε ο διαιτητής στον Μάρτινς. Αμέσως μετά, ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει την εστία του Τζολάκη, με τον Έλληνα κίπερ και την άμυνα του Θρύλου να ανταποκρίνονται θετικά στην τριπλή ευκαιρία των γηπεδούχων.

Μετά από 20 λεπτά αγώνα, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έφτασε για ακόμη μια φορά κοντά στο γκολ. Ο Φορτούνης έδωσε εντός περιοχής μία εξαιρετική πάσα στον Έσε (ο οποίος είχε βοηθήσει τον Ελ Κααμπί να κλέψει), με τον ίδιο να δοκιμάζει το σουτ, όμως ο κίπερ των «κιτρινόμαυρων» να διώχνει σε κόρνερ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, λίγες στιγμές αργότερα, έδωσε ξανά πάσα με σέντρα στον Γιόβετιτς, ο οποίος με κεφαλιά πήγε να σκοράρει, όμως είπε ξανά «όχι» ο Κουέστα. Επίσης, στο 25’ υπήρχε δοκάρι απ’ τον Ιμπόρα, μετά από κόρνερ του Φορτούνη. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν στην επιθετικότητα των Πειραιωτών, με τον Φετφατζίδη.

Όσο πηγαίναμε προς το 35’, οι «ερυθρόλευκοι» στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας το γκολ. Ευκαιρίες υπήρχαν, όμως στην τελική προσπάθεια δεν υπήρχε ευστοχία. Στα επόμενα λεπτά, ως το τέλος του πρώτου μέρους, το σκορ παρέμεινε στο 0-0. Στις καθυστερήσεις, ο Θρύλος είχε μια τεράστια ευκαιρία, με τον Ελ Κααμπί, χωρίς ωστόσο η μπάλα να περάσει τη γραμμή και τους παίκτες του Άρη να διώχνουν σωτήρια. Επίσης, κι οι γηπεδούχοι είχαν με τον Φετφατζίδη την ευκαιρία τους, με τον Τζολάκη να διώχνει εξαιρετικά.

Ολυμπιακός: Προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά…

Στο δεύτερο μέρος και στο ξεκίνημά του, δεν είχαμε κάποια αντικατάσταση για τις δύο ομάδες. Ο Άρης μπήκε μπροστά στο σκορ, μετά τη βαθιά μπαλιά του Εμβοντό, ο Ντόι έκανε κάκιστο κοντρόλ, με τον Μορόν να βγαίνει τετ α τετ με τον Τζολάκη και να τον κερδίζει με πλασέ. Ευτυχώς η ισοφάριση ήρθε άμεσα, με τον Μάρτινς, όταν ο Φορτούνης πάσαρε στον πρώτο και ο ίδιος έκανε το σουτ κερδίζοντας τον Κουέστα από πλάγια θέση, στο 53’.

Οι Πειραιώτες έψαχναν και το δεύτερο γκολ, με τον Μάρτινς να απειλεί, δίχως όμως να πετύχει κάτι περισσότερο, στο 59’. Μετά το 66’, ο Μεντιλίμπαρ έριξε στη «μάχη» τους Ποντένσε και Τσικίνιο, αντί των Έσε και Γιόβετιτς. Στο 74’ ο Ελ Κααμπί μπήκε στην περιοχή, έχοντας κοντά του τον Φαμπιάνο, κερδίζοντας εν τέλει το κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ναβάρο πέρασε κι εκείνος στο ματς, δίπλα στον Ελ Κααμπί. Έψαχναν το γκολ οι Πειραιώτες, όμως αυτό δεν ερχόταν, διότι ο Άρης έκλεινε σωστά τους χώρους. Ένα σουτ στο 85’ με τον Φορτούνη, το μπλόκαρε με ασφάλεια ο Κουέστα. Κι ο Ελ Αραμπί μπήκε αντί του Ελ Κααμπί, αλλάζοντας πρόσωπο ο Μεντιλίμπαρ στην κορυφή.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5’, ο Άρης είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Μορόν. Εν τέλει, παρά τη μεγάλη προσπάθεια το τελικό σκορ ήταν το 1-1, με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντικό έδαφος στο κυνήγι για τον φετινό τίτλο.

Διαιτητής: Ομπρένοβιτς

Βοηθοί: Πραπρότνικ, Κόρντεζ

Τέταρτος: Τσακαλίδης

VAR: Γιουγκ Ματέι, Κόλλιας

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμάτζιο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Μορόν.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε, Φορτούνης, Γιόβετιτς, Μαρτίνς, Ελ Κααμπί