Ηττήθηκαν οι Νέοι του Ολυμπιακού με 1-0, εκτός έδρας, γνωρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα...

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο στην επανάληψη έπεσε η απόδοσή τους, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τον Θρύλο, μετά το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής από τον ΠΑΟΚ, στο Ρέντη, με τα ματς που ακολουθούν να έχουν πλέον, χαρακτήρα τελικού.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ ανώτεροι από τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας πολλές ευκαιρίες, ωστόσο τα… χάλαγαν στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ρικάρντο Πέρες είχε 6 ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στα πρώτα 45’ του ματς. Για την ακρίβεια, αυτοί που απείλησαν ήταν οι Κωστανάσιος (5’), Μαρίνος (7’, 29), Ξενιτίδης (22’), Σταμούλης (36’) και Φέκκας (43’).

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Στην επανάληψη, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 46’, ο Καραργύρης είχε διπλή, εξαιρετική, αντίδραση σε προσπάθειες του Πατρινού και του Μπότου, ενώ 8’ αργότερα, στο 54′, ο πορτιέρο του Θρύλου είχε νέα σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Τσέλιου. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα και στο 72’ είχαν καλή στιγμή με τον Φέκκα, ο οποίος δεν βρήκε, όμως, στόχο. Δύο λεπτά αργότερα, λοιπόν, στο 74’, ο Ολυμπιακός το πλήρωσε, καθώς ο Χριστόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, με το τελικό αποτέλεσμα να λήγει με 1-0.

ΑΕΚ: Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Τάμπας, Σαρδέλης (85’ Αρβανίτης), Μπότος, Χριστόπουλος, Μπογκντάνι, Πατρινός (58’ Πετρούσης), Μαχαίρας, Τσέλιος (70’ Μάρκου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Ράμα (81’ Γεωργαντής), Γκοτζαμανίδης, Πέιος, Γαλούπης, Νεοφυτίδης (81’ Τσερκώνης), Ξενιτίδης, Φέκκας, Μαρίνος, Κωστανάσιος, Βοΐλης (82’ Μπουλάρι).