Οι «ερυθρόλευκοι» αν και παρουσιάστηκαν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Λέχια Γντανσκ, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους... Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από την Πολωνία...

Θετικός ήταν ο Ολυμπιακός στο τρίτο του φιλικό προετοιμασίας στην Πολωνία, παίρνοντας ακόμα μία ισοπαλία με 1-1 αυτή τη φορά κόντρα στη Λέχια Γκντανσκ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς για ακόμη ένα παιχνίδι είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από την Πολωνία…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Τον Ολυμπιακό υποδέχτηκε η Λέχια Γκντανσκ στο «Mosir Stadium» για το τρίτο του φιλικό προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους, με τον Πέδρο Μαρτίνς να παρατάσσει την πιο δυνατή του ενδεκάδα στο σημερινό παιχνίδι.

Κάτω απ΄τα δοκάρια κάθισε ο Ζοσέ Σα, με τους Βούκοβιτς και Σεμέδο να συνθέτουν το αμυντικό δίδυμο των «ερυθρόλευκων». Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Ελαμπντελαουί , ενώ στο αριστερό ο Τσιμίκας. Στον άξονα έπαιξαν οι Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης, ενώ λίγο πιο μπροστά τους ο Φορτούνης. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Μπρούνο και Ποντένσε, με στράικερ τον Ντουρμισάι. Ο προπονητής της Λέχια παρέταξε στο βασικό σχήμα τους Αλομέροβιτς, Φίλα, Ναλέπα, Μαλόκα, Μλαντένοβιτς, Λούκασικ, Κουμπίτσκι, Γκάχος, Βίκρι, Σόμπιετς, Ουντόβιτσιτς.

Ξέφρενος ρυθμός με αρκετές ευκαιρίες ανεκμετάλλευτες

Την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 6΄ με τον Φορτούνη, ο οποίος σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Αλομέροβιτς έδιωξε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και συγκεκριμένα στο 7΄ η Λέχια είχε δοκάρι με τον Μλάντεβιτς από σχετικά κοντινή απόσταση. Στο 11ο λεπτό ο Ολυμπιακός θα απειλήσει και πάλι με τον Φορτούνη, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε στα σώματα των αντιπάλων. Τρία λεπτά μετά ο Σεμέδο θα κάνει τη κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Το παιχνίδι σε εκείνο το διάστημα είχε αποκτήσει έναν ξέφρενο ρυθμό, με τη μπάλα να εναλλάσσεται συνεχώς από το ένα κομμάτι του γηπέδου στο άλλο.

Στο 19΄ είναι σειρά της Λέχια να απειλήσει με τον Μλαντένοβιτς, το σουτ του οποίου κατέληξε μακριά από την εστία του Σα. Οι Πειραιώτες γύρισαν το σύστημα τους σε 4-4-2, με τον Πέδρο Μαρτίνς να βάζει τον Φορτούνη ως προωθημένο μαζί με τον Ντουρμισάι. Στο 28΄ ο Λούκασικ θα εκτελέσει το φάουλ, με τον Σεμέδο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 33΄ο Ολυμπιακός θα προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Βούκοβιτς ένιωσε ένα σφίξιμο στον δεξιό του προσαγωγό μετά από προσπάθειά του να πιάσει κεφαλιά, με τον Μπα να παίρνει τη θέση του Σέρβου αμυντικού. Στο 38΄ο Μπρούνο θα κάνει τη κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της Λέχια θα μπλοκάρει εύκολα. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Μπουχαλάκης θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Αλομέροβιτς να αποκρούει σωτήρια. Με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

Λάθος απειρίας και προβάδισμα για τη Λέχια

Ο Ολυμπιακός θα έχει την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ποντένσε στο 51΄, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 53΄ ο Ντουρμισάι θα παραχωρήσει τη θέση του στον Βαλμπουενά, με τον Φορούνη να μένει μόνος στην κορυφή της επίθεσης. Στο 62΄ ο αρχηγός του Θρύλου θα κάνει το σουτ, με τον πορτιέρο της πολωνικής ομάδας να μπλοκάρει. Στο 65΄ο Πέδρο Μαρτίνς θα αλλάξει σχεδόν όλη τη ενδεκάδα βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Γιώργο Μασούρα, Ανδρούτσο, Σουρλή, Τοροσίδη, Αβραάμ, Σολδάνο, Γκερέρο στις θέσεις των Μπρούνο, Ποντένσε, Γκιλιέρμε, Ομάρ, Σεμέδο, Μπουχαλάκη, Φορτούνη.

Πίεση ψηλά και ισοφάριση στο τέλος

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπα θα κάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει έξω. Στο 67΄ ο Σιαμπάνης πήρε τη θέση του Σα. Με την Λέχια μετά από μερικά δευτερόλεπτα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το λάθος του Σιαμπάνη μετά από κακό γύρισμα του Μπα και να ανοίγει το σκορ με τον Βόλσκι. Στο 74΄ ο Μασούρας θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ. Στο 78ο λεπτό ο Βαλμπουενά θα συγκλίνει από τα αριστερά, με το πλασέ του να περνάει λίγα εκατοστά έξω. Οι «ερυθρόλευκοι» στα υπολειπόμμενα λεπτά πίεσαν αρκετά την πολωνική ομάδα, δίχως όμως να υπάρξει κάτι ουσιαστικό. Στο 88΄ ο Σιαμπάνης θα πραγματοποίησή εντυπωσιακή επέμβαση, αποτρέποντας το 2-0. Στο 91΄ο Βαλμπουενά θα κάνει τη σέντρα, με τον Γκερέρο να κάνει τη κεφαλιά και να στένει τη μπάλα άουτ. Ωστόσο, σε φάουλ του Βαλμπουενά από τα αριστερά στο 93΄ η άμυνα της Λέχια δεν μπόρεσε να διώξει με τον Γκερέρο με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.