Χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Καβάλας με τον Ολυμπιακό Β'

Ο Ολυμπιακός Β’ ήρθε ισόπαλος εκτός έδρας με την Καβάλα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ο Ολυμπιακός Β’ είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες, πλησιάζοντας κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις ενώ ο Τζολάκης ήταν αποτελεσματικός όποτε χρειάστηκε.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Οι δυνατές μονομαχίες και το παιχνίδι κυρίως στον χώρο του κέντρου ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός αναπτυσσόταν περισσότερο από δεξιά, με τα ανεβάσματα του Καρμπόβνικ, τις προσπάθειες του Κωστή και τον πολύ θετικό Νταμπό που βοηθούσε ξεκινώντας από πολύ πίσω στο γήπεδο. Το ματς κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την κατοχή της μπάλας ανεβάζοντας την πίεσή τους στο τελευταίο τέταρτο. Παρότι έκλεισαν την Καβάλα στην περιοχή της δεν απείλησαν μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς στο 56ο λεπτό. Ο Κωστή εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Κινκουέ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από αμυντικό των γηπεδούχων. Είχε προηγηθεί η επέμβαση του Τζολάκη σε φάση διαρκείας της Καβάλας.

Το ματς «άνοιξε» από εκείνο το σημείο και μετά, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να περνά τους Βοΐλη και Πινακά στην επιθετική γραμμή. Ο Τζολάκης ήταν στη θέση που έπρεπε για να μπλοκάρει το σουτ του Γροσδάνη στο 75ο λεπτό με τον Πινακά στο 82’ να έχει καλό σουτ που έφυγε μόλις πάνω από την εστία. Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο γήπεδο ψάχνοντας ακόμα πιο έντονα το γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα μπορούσαν να το βρουν στο σουτ του Κίτσου στο 87’ που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Και πάλι ο Τζολάκης ήταν αυτός που φώναξε «παρών» στο 88’ βγάζοντας το κοντινό πλασέ του Γροσδάνη με το 0-0 έτσι να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης, Νταμπό (74’ Πινακάς), Σουρλής, Μαρίνος (70’ Βοΐλης), Κωστή (79’ Αποστολόπουλος), Α. Μπα.