Έμεινε στο 1-1 με τη Ρασίνγκ, χάνοντας πέναλτι στο 95'...

Στο 1-1 με τη Ρασίνγκ, εκτός έδρας, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Λουξεμβούργου, έμεινε η Ντουντελάνζ, η οποία απώλεσε δύο βαθμούς. Η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League δεν κατάφερε να πάρει την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ, θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν μεγάλη ανατροπή, αν δεν αστοχούσε σε εκτέλεση πέναλτι στο 95 ο Τουρπέλ.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το… καλημέρα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 4’, ο Ντα Μότα άνοιξε το σκορ, βάζοντας από πολύ νωρίς την εκ των αντιπάλων του Θρύλου στο Europa League σε θέση… κυνηγού. Στο 22’, η Ντουντελάνζ έστειλε το… μήνυμα στην αντίπαλό της, με το σουτ του Μελισέ να περνάει άουτ. Και 11’ αργότερα, στο 33’, ισοφάρισε με τον Κουτουριέ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ-ασίστ του Ποκάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 49’, ο Τουρπέλ έπιασε ωραίο σουτ, με τον τερματοφύλακα, Ρουφιέ, να διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, όσο και αν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης. Στο 93’, λοιπόν, ο Εμπούπ της Ρασίνγκ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 95, ο Τουρπέλ εκτέλεσε πέναλτι. Με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων, ωστόσο, να αστοχεί, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Κάπως έτσι, λοιπόν, διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Ρασίνγκ: Ρουφιέ, Ενετιέ, Σιμόν, Ντα Σίλβα, Μπιρκ, Νουίντρα, Νακασε, Εμπούπ, Αγκουαζί, Σάλα, Άλβες.

Ντουντελάνζ: Φρίσινγκ, Μπίσεβατς, Μαλζέ, Κρούσκα (72′ Κένια), Ποκάρ, Σινάνι, Κουτουριέ, Γένσεν (63, Ιμπραΐμοβιτς), Μελισέ, Ντραμέ, Τουρπέλ