Ο Ολυμπιακός ξεπέταξε στα γρήγορα την ομάδα του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ, παίρνοντας τη νίκη και συνεχίζοντας το αήττητο σερί του εντός συνόρων.

Ο Ολυμπιακός αποτελεί, χωρίς καμία, αμφιβολία, τον αυτοκράτορα του ελληνικού βόλεϊ. Κάτι που φρόντισε να επιβεβαιώσει ξανά κόντρα στον ΠΑΟΚ, στην Πυλαία, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ημέρες μετά τη νίκη τους επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης, στο Ρέντη, για το Λιγκ Καπ, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο 39-0, παρέμειναν αήττητοι. Και αύξησαν τη διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα της Volleyleague από το δεύτερο ΠΑΟΚ, τον οποίο ξεφτίλισαν μέσα στο σπίτι του.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακό ξεκίνησε πολύ δυνατά. Για την ακρίβεια, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 9-4, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να αναγκάζεται να πάρει τάιμ άουτ. Μάλιστα, η διαφορά πήγε και σε double score (12-6), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως, να μειώνει σε 10-12. Στη συνέχεια, ο Θρύλος ανέβασε ξανά την απόδοσή του, εκτόξευσε το σκορ σε 12-19 και πήρε, αλλά οι γηπεδούχοι με 6 σερί πόντους, μείωσαν σε 18-19. Το ματς, λοιπόν, πήγαινε πόντο-πόντο, με τους Πειραιώτες, όμως, να παίρνουν το σετ με 25-22 χάρη σε πόντο σε πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-6, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρεις σερί πόντους, έκανε το 9-7. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με καμία εκ των δύο ομάδων να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, όμως, στα κρίσιμα σημεία έδειξαν σοβαρότητα, αποφεύγοντας τα λάθη, με αποτέλεσμα να πάρουν και το δεύτερο σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε πάρα πολύ καλά, κάνοντας ό,τι ήθελε μέσα στο τάραφλεξ. Για την ακρίβεια, οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, προηγήθηκαν με 10-3 και 11-18 στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 για το 13-18, αλλά οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές, παίρνοντας με τρομερή άνεση το σετ με 25-15.

Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25