Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική στο Μουντομπάσκετ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Εθνική. Μπορεί με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά να ήταν στους έξι πόντους, παρόλα αυτά με ένα επιμέρους σκορ 26-11 στην τέταρτη περίοδο, η «επίσημη αγαπημένη» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-71.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική των πολλών απουσιών είχε το προβάδισμα, κόντρα σε μία Ιορδανία που ήταν μαχητική και προσπάθησε το κάτι παραπάνω. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα, ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 3 ασίστ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Live Streaming!

Βέβαια, εξαιρετικός ήταν και ο Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι με το εθνόσημο, είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο τρίτος «ερυθρόλευκος» της ομάδας, ο Κώστας Παπανικολάου, τελείωσε με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Μιχάλης Λούντζης είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.