Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από τη Νίκαια, νικώντας τον Ιωνικό με 3-0. Εκπληκτικό τέρμα σημείωσε ο Αγκιμπού Καμαρά, ενώ σκόραραν και οι Τικίνιο-Μασούρας! Αποχώρησε τραυματίας ο Ροντρίγκες. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για τη φετινή Super League, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Ιωνικό στη Νίκαια. Φυσικά, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια, όμως πάντα ένα ματς στην έδρα αυτή αποτελεί επικίνδυνο «μπλόκο». Στόχος των παικτών του Μαρτίνς ήταν να συνεχίσουν τα νικηφόρα αποτελέσματα, ώστε να έχουν στο μυαλό τους απόλυτα τον τρόπο που θα προκριθούν στο Κύπελλο μεσοβδόμαδα, επί του Παναιτωλικού.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους του Ιωνικού και τον Δημήτρη Σπανό, ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Χουτεσιώτης, Άοσμαν, Νταλσιο, Τσιγκρίνσκι, Ματσούκας, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος, Κάνιας, Λένις και Μάντζης.
Στον πάγκο είδαμε τους: ΝεΪτς, Τσιριγώτη, Βαφέα, Μάναλη, Μαχαίρα, Ρόκου, Πογκοσιάν και Πλατέλλα.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς δεν υπήρχαν πολλές αλλαγές για τη σημερινή αναμέτρηση. Η ενδεκάδα ήταν ίδια, στα 9/11 με εκείνη της ομάδας μας επί του Παναιτωλικού μεσοβδόμαδα, εκτός του Τικίνιο Σοάρες και του Μαντί Καμαρά, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί και του Μπουχαλάκη αντίστοιχα. Συγκεκριμένα, ο Βατσλίκ κάθισε στην εστία του Θρύλου, την άμυνα συνέθεταν οι Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους είδαμε τον Εμβιλά με τον Μ. Καμαρά, ενώ στην επίθεση οι Ροντρίγκες, Αγκιμπού, Βαλμπουενά βρέθηκαν πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο Τικίνιο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Φαντινγκά και Ο. Μπα.

Γκολάρα με Αγκιμπού Καμαρά – Ακυρώθηκε και γκολ του Τικίνιο!

Ο Ολυμπιακός πίεσε για το γκολ από τα πρώτα λεπτά του ματς στη Νίκαια. Μάλιστα, πέτυχε ένα γκολ, μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τικίνιο, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τα επόμενα λεπτά, δεν είχαμε κάποια σημαντική φάση.

Οι παίκτες του Σπανού όμως, στο 14’ έψαξε το γκολ, με τον Λένις να χάνει τετ α τετ και τον Βατσλίκ να αποκρούει όμορφα με τα πόδια σε κόρνερ. Η καλύτερη φάση έως εκείνο το σημείο του αγώνα.

Δεν άργησε να γίνει κι η δεύτερη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων, με τον Αοσμάν να στέλνει την μπάλα άουτ, δίχως να περιμένει πως θα γίνει αποδέκτης. Όμως, η ευκαιρία ήταν ένα ακόμη «χτύπημα» προς την «ερυθρόλευκη» εστία. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο ήταν με τον Τικίνιο, στο 23′, μετά από την επίθεση των Πειραιωτών, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί από κοντά.

Στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το 0-1 στο 24’, χάρη στον κεραυνό του Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος από τα 26 μέτρα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη. Πανέμορφο γκολ για την ομάδα μας.

Δείτε το παρακάτω:

Ο Ιωνικός βρέθηκε ξανά στην περιοχή του Θρύλου, με τον Μάντζη να κάνει όμορφη ντρίμπλα, να δοκιμάζει το σουτ, όμως μπλοκαρίστηκε από τον Τσέχο κίπερ! Ο Βατσλίκ φάνηκε ξανά, καθώς έγινε πρωταγωνιστής στην ευκαιρία των γηπεδούχων στο 33′, όταν ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, με τον «ερυθρόλευκο» τερματοφύλακα να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 41ο λεπτό, ο Γκάρι Ροντρίγκες τραυματίστηκε, με τον Πέδρο Μαρτίνς να ρίχνει τον Μασούρα, αντί του επιθετικού από το Πράσινο Ακρωτήρι, για την πρώτη αλλαγή των Πειραιωτών.

Στα τελευταία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Βατσλίκ έκανε διπλή τρομερή απόκρουση. Αρχικά ο Μάντζης βρήκε «τείχος» στον Τσέχο, ενώ ο ίδιος απέκρουσε και το σουτ του Κιάκου. Οι καθυστερήσεις ήταν 2’ με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Παραδόθηκαν στον ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ οι γηπεδούχοι!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μαρτίνς έριξε και τον Μπουχαλάκη αντί του Βαλμπουενά. Έως το 54’ δεν υπήρχε κάτι συνταρακτικό στην αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» σε εκείνο το σημείο να κερδίζουν πέναλτι. Ο Μασούρας ήταν ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι. Με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 0-2 και έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη στη Νίκαια.

Μάλιστα, λίγες στιγμές αργότερα έγινε και το 0-3, με σκόρερ τον Γιώργο Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 58′, με εξαιρετικό τελείωμα μετά από ασίστ του Αγκιμπού Καμαρά.

Στο 64’ ο προπονητής Σπανός του Ιωνικού έριξε τον Πλατέλλα αντί του Άοσμαν για την ομάδα του. Ενώ δύο λεπτά αργότερα κι ο Μαρτίνς έκανε διπλή αντικατάσταση. Αφενός ο Τικίνιο έδωσε τη θέση του στον Ελ Αραμπί, ενώ και ο Εμβιλά πέρασε εκτός για να περάσει μέσα ο Χένρι Ονιεκούρου. Ο Πορτογάλος προπονητής έκανε και το απαιτούμενο rotation, ενόψει υποχρεώσεων στη συνέχεια, αρχής γενομένης από εκείνη για τη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ιωνικός έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με τους Μάντζη, Λένις και Τσιγκρίνσκι να δίνουν τη θέση τους στους Μάναλη, Μαχαίρα και Τσιριγώτη. Ως τελευταία κίνηση του Μαρτίνς έμεινε ο Μπα, που πέρασε στη θέση του Μανωλά, για τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες είχαν αποδεχθεί την έκβαση του αγώνα, απλώς περίμεναν να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα σουτ με το αριστερό από απόσταση, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει με ασφάλεια. Ο Πογκοσιάν πέρασε ως η τελευταία αλλαγή, αντί του αρχηγού Ματσούκα για τους γηπεδούχους. Οι καθυστερήσεις ήταν 2′. Ο Θρύλος απέδρασε με το τρίποντο από την έδρα του αντιπάλου, συνεχίζοντας αήττητος στο πρωτάθλημα. Πλέον, σειρά παίρνει η ρεβάνς του Κυπέλλου επί του Παναιτωλικού και φυσικά, το ντέρμπι με την ΑΕΚ (13/2, 19:30).

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος
4ος Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Κιάκος, Κάνιας, Ματσούκας, Ρομαό, Λένις, Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάντζης.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Ροντρίγκες, Βαλμπουενά, Τικίνιο.