Η Τσέλσι ξεκινά με κούπα την σεζόν, κερδίζοντας το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ στα πέναλτι (1-1, 6-5), απέναντι σε μία γενναία Βιγιαρεάλ.

Η όρεξη έρχεται τρώγοντας. Και δεν υπάρχει καμία ομάδα που να είπε όχι σε μία επιπλέον ευρωπαϊκή κούπα. Η Τσέλσι πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, αφού το Σούπερ Καπ πάει κι αυτό στο Λονδίνο σε έναν σπουδαίο τελικό απέναντι στην Βιγιαρεάλ, ο οποίος κρίθηκε στα πέναλτι (1-1, 6-5).

Η αλήθεια ήταν ότι ο τελικός του Μπέλφαστ ήταν αρχικά εξαιρετικά… μονόπαντος. Η Βιγιαρεάλ έμοιαζε τρακαρισμένη, ανέτοιμη, την ώρα που οι μπλε «δάγκωναν». Σαν να μην πέρασε μια μέρα από πέρσι, ο Βέρνερ είχε την πρώτη χαμένη ευκαιρία του ματς (6’), ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Καντέ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η κατοχή για την Τσέλσι έφτανε στο 75% και η πίεση δικαιώθηκε, όταν με εξαιρετικά γρήγορο τρανζίσιον και σέντρα του Χάβερτς, ο Ζίγες βρέθηκε σε θέση βολής και δεν αστόχησε (27’).

Ωστόσο, ο τραυματισμός του Μαροκινού πριν το ημίχρονο στον αγκώνα, άλλαξε τις ισορροπίες του ματς και έβγαλε τους Ισπανούς από το καβούκι τους. Ο Μεντί έκανε την πρώτη μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Ντιά (33’), ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους, η Βιγιαρεάλ είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν το βολέ του Μορένο σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί.

Η εικόνα άλλαξε εντελώς στην επανάληψη, όπου το κίτρινο υποβρύχιο ήταν άλλη ομάδα. Η προειδοποιητική βολή ήταν το δεύτερο δοκάρι με τον Ζεράρδ Μορένο (52’), ενώ ο Μεντί κράτησε το 1-0 σε διαγώνιο σουτ του δαιμόνιου Ντιά (68’).

Η ισοφάριση όμως φώναζε ότι έρχεται και ήρθε στο 73ο λεπτό. Από κλέψιμο ψηλά των Ισπανών, ο Μορένο σμπαράλιασε την αγγλική άμυνα παίζοντας το ένα-δύο με τον Ντιά και με εκπληκτικό πλασέ έκανε το 1-1, που δεν άλλαξε ως το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, τα περισσότερα κουράγια τα είχε η Τσέλσι. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Το σουτ του Πούλισιτς μετά από ατομική προσπάθεια πέρασε ελάχιστα άουτ (100’), ενώ λίγο αργότερα (108’) ο Ασένχο έκανε τεράστια επέμβαση με το ένα χέρι, σε τελείωμα του Μάουντ εντός περιοχής.

Η έμπνευση του Τόμας Τούχελ να βάλει τον πεναλτάκια Κέπα στο 119ο λεπτό του τελικού αποδείχθηκε ευφυής. Ο Ισπανός απέκρουσε τα πέναλτι των Μαντί και Ραούλ Αλμπιόλ και μετά από 14 εκτελέσεις το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ πήγε στο Λονδίνο (6-5) με τους μπλε να ξεκινούν με ένα τρόπαιο την νέα σεζόν…

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί (119’ Κέπα), Τσαλόμπα, Ζουμά (66’ Κρίστενσεν), Ρούντιγκερ, Μάρκος Αλόνσο, Χάντσον-Οντόι (82’ Αθπιλικουέτα), Καντέ (65’ Ζορζίνιο), Κόβατσιτς, Χάβερτς, Ζίγες (43’ Πούλισιτς), Βέρνερ (65’ Μάουντ).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Σέρχιο Ασένχο, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα (58’ Εστουπινιάν), Καπού (70’ Γασπάρ), Τριγέρος (71’ Μόι Γκόμεθ), Πίνο (90’ Μαντί), Μορένο (85’ Μορλάνες), Ζεράρδ Μορένο, Ντιά (86’ Ράμπα).