Διαβάστε την προαναγγελία του σημερινού αγώνα, μεταξύ Λαμίας και Ολυμπιακού, όπως την παρουσιάζει η Super League.

Η συνάντηση των… άκρων της βαθμολογίας, βρίσκει τη μοναδική ομάδα χωρίς νίκη, τη Λαμία, να υποδέχεται τον πρωτοπόρο και μία εκ των δύο ομάδων χωρίς ήττα, τον Ολυμπιακό.

Η Λαμία
Η Λαμία είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη του Παναιτωλικού. Έχασε στα Γιάννενα με 2-0 και είναι τελευταία με δύο βαθμούς.

Κούγιας στο thrylos24.gr: «Μονο ο Μαρινάκης μπορούσε να το κάνει αυτό με τον Ολυμπιακό…»

Δεν έχει νίκη στα εννέα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος Super League Interwetten, ενώ πέρσι δεν κέρδισε στα πρώτα οκτώ και πρόπερσι στα έξι πρώτα.

Δεν έχει νίκη στα 15 τελευταία, από τις 8 Ιουνίου, όταν νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στην έδρα της. Σε αυτά τα 15 έχει οκτώ ήττες και επτά ισοπαλίες.

Έχει δεχτεί από δύο γκολ σε κάθε ένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Έχει σκοράρει σε ένα από τα πέντε τελευταία, το 2-2 στην έδρα της με τον Αστέρα Τρίπολης.

Έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ μαζί με τον ΟΦΗ, 18 , και έχει πετύχει τα λιγότερα γκολ.

Γηπεδούχος η Λαμία δεν έχει νίκη στα εννέα τελευταία, μετά τη νίκη επί του Παναιτωλικού στα πλέι άουτ. Έχει σε αυτά τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League.

Στο πρωτάθλημα παραμένει αήττητος, έχοντας μάλιστα μια ισοπαλία σε εννέα αγώνες. Έχει κερδίσει τα έξι τελευταία μετά την ισοπαλία του στα Γιάννινα.

Έχει την καλύτερη επίθεση με 21 γκολ και την καλύτερη άμυνα με τρία. Τα δύο γκολ τα δέχτηκε στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Είναι αήττητος σε 11 αγώνες, από τότε που τον νίκησε ο ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Είναι η μοναδική του ήττα στα 55 τελευταία για το πρωτάθλημα. Στα τελευταία 68 για το πρωτάθλημα ανεξάρτητα έδρας, έχει δύο ήττες, και τις δύο από τον ΠΑΟΚ.

Πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα τρία τελευταία, κάτι που δεν είχε κάνει στα έξι πρώτα. Έχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 18 στο δεύτερο.

Έχει χάσει ένα παιχνίδι που προηγήθηκε σε όλη τη σεζόν, αυτό στη Μασσαλία. Είχε να χάσει σε αγώνα που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τις 26 Νοεμβρίου 2019, με την Τότεναμ στο Λονδίνο.

Δεν έχει ισοπαλία στα 12 τελευταία επίσημα παιχνίδια, μετά το 1-1 στα Γιάννενα.

Εκτός έδρας ο Ολυμπιακός έχει παίξει μόνο τρία παιχνίδια, αφού αυτά με την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ είχαν αναβληθεί. Είναι 26 αγώνες αήττητος εκτός έδρας, από τις 10 Φεβρουαρίου 2019, όταν ηττήθηκε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ. Έχει 19 νίκες και επτά ισοπαλίες σε αυτά τα 26 παιχνίδια.

Στο τελευταίο παιχνίδι του νίκησε τον ισόβαθμό του και αήττητο ως τότε Άρη με 2-1.

Σε έδρα της περιφέρειας έχει να χάσει από τις 21 Οκτωβρίου 2018, στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ τότε.