Αλλοίωσαν τα αγωνιστικά δεδομένα «χαρίζοντας» στους Γερμανούς το «τρίποντο». Ακόμα μία σφαγή, ακόμα σε ένα παιχνίδι εγκλήματα.

Αν οι διαιτητές στο χορτάρι και στο VAR είχαν κάνει σωστά τη δουλειά του, σίγουρα τα δεδομένα με το τελευταίο σφύριγμα θα ήταν διαφορετικά.

Στον Ολυμπιακό ήταν λογικό να εκφράζουν την έντονη δυσαρέσκεια τους για την διαιτησία του Λευκορώσου Κουλμπάκοφ αλλά και για τις αποφάσεις του Ιταλού Πάολο Βαλέρι στο VAR. Δύο αποφάσεις κατά την διάρκεια του αγώνα που εν τέλει έκριναν την αναμέτρηση.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Το VAR δεν δούλεψε για 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο όπως οι ίδιοι οι διαιτητές είπαν στους ανθρώπους του Ολυμπιακού στο ημίχρονο ζητώντας συγγνώμη γιατί δεν αποβλήθηκε ως όφειλε ο Μπάρκοκ για το εγκληματικό μαρκάρισμα πάνω στον Ρέαμπτσιουκ. Η Αιντραχτ με το σκορ στο 1-1 θα έπαιζε με δέκα παίκτες από το 30΄. Τα αγωνιστικά δεδομένα αλλοιώθηκαν εις βάρος του Ολυμπιακού.

Στο 90+ το VAR λειτουργούσε, όμως ο Ιταλός Βαλέρι δεν υπέδειξε ως όφειλε το επιθετικό φάουλ που έγινε στον Λαλά στο ξεκίνημα της φάσης από την οποία ήρθε το 1-2. Το αποτέλεσμα αλλοιώθηκε και ο Ολυμπιακός έχει κάθε λόγο να εκφράζει τα έντονα παράπονα του καθώς πλέον τα δεδομένα πρόκρισης άλλαξαν από τις αποφάσεις των διαιτητών.