Η Αδάνασπορ εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν και έτσι αυτόματα ενεργοποιεί την οψιόν αγοράς του Χένρι Ονιεκούρου.

Όταν Ολυμπιακός και Αδάνασπορ συμφωνούσαν για τον δανεισμό του Χένρι Ονιεκούρου από τους Πειραιώτες στους Τούρκους, είχε τεθεί ορός κατά τον οποίο θα υπήρχε υποχρεωτική οψιόν αγοράς αν και εφόσον η τουρκική ομάδα εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν.

Αυτό τελικά συνέβη καθώς η Φενέρμπαχτσε κατέκτησε το κύπελλο Τουρκίας και σε συνδυασμό με την 4η θέση που κατέκτησε η Αδάνα στο πρωτάθλημα, πήρε μια θέση για τα προκριματικά του Conference League.

Αυτή είναι η ΑΕΚ: Φανέλες Φιορεντίνα και… Τσιλούλης!

Έτσι, είναι υποχρεωμένη να αγοράσει από τον Ολυμπιακό τον Νιγηριανό επιθετικό ο οποίος μεταξύ άλλων πραγματοποίησε ορισμένες εξαιρετικές εμφανίσεις φέτος.

Ολυμπιακός λοιπόν από αυτήν την εξέλιξη θα βάλει στα ταμεία του 3.5 εκ. ευρώ και θα ξεφορτωθεί ένα αρκετά βαρύ συμβόλαιο όπως αυτό του Ονιεκούρου.