Σε ένα παιχνίδι - διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Φράιμπουργκ έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Γκλάντμπαχ.

Χορταστικό παιχνίδι επιφύλασσε η 8η αγωνιστική της Bundesliga για την Φράιμπουργκ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, αναδείχθηκε ισόπαλη με την Γκλάντμπαχ με σκορ 3-3.

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε με τον Λούκας Χέλερ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρία γκολ των Ζορντάν Σιεμπατσό, Αλασάν Πλεά και Γιούλιαν Βάιγκλ. Όλα αυτά πριν από την ανάπαυλα. Ο Κρίστιαν Στράιχ προσπάθησε να επαναφέρει την ομάδα του στο παιχνίδι με μία αλλαγή στο ημίχρονο και δύο στο 59′. Με τον Νόα Βάισχαουπτ να μειώνει στο 70′ ύστερα από έντεκα λεπτά από την αλλαγή του. Τη λύση έδωσε στις καθυστερήσεις ο Βιντσέντζο Γκρίφο με πέναλτι στο 90+6′, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Φράιμπουργκ έμεινε στην 8η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Ο απολογισμός της είναι 14 βαθμοί με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Η σύνθεση της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Σιλντιγιά, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κίμπλερ (46′ Μακενγκό), Ντόαν (59′ Βάισχαουπτ), Έγκεσταϊν. Χέφλερ, Γκρίφο, Χέλερ, Ρελ (59′ Γκρέγκοριτς)