Ισόπαλος 1-1 με τον Βόλο ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Φωτιά και τα δοκάρια, να μην αφήνουν τον Θρύλο να πάρει το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Βόλο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν υπέρ του Θρύλου.

Ένα ματς στο οποίο το τελικό αποτέλεσμα μόνο δίκαιο δεν μπορεί να θεωρηθεί, από τη στιγμή που χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ από πλευράς Ολυμπιακού. Ειδικά στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν κυριάρχησε, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους «ερυθρόλευκους».

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Το έχουμε ξαναγράψει πως η ομάδα χρειάζεται δουλειά και υπομονή, όμως λίγο οι πολλές ευκαιρίες λίγο οι κάκιστες αποφάσεις του Βασίλη Φωτιά και το «θέατρο» των παικτών του Βόλου σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ήταν αρκετά για να βάλουν στοπ στον Ολυμπιακό.

Το πρέσινγκ του Κορμπεράν και η υπομονή του Κώστα Μπράτσου

Ο Κάρλος Κορμπεράν, σωστά σκέφτηκε να παρατάξει την ομάδα με 4-2-3-1 και να ξεκινήσει με μοναδικό αμυντικό χαφ τον Γιαν Εμβιλά. Το πρέσινγκ τα πρώτα λεπτά ήταν σωστό, όμως η τελική προσπάθεια έλειπε. Το πλάνο ήταν να κινείται στον άξονα ο Ματιέ Βαλμπουενά και να δίνει βοήθειες σε Μπόουλερ και Μασούρα που ήταν δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Από την άλλη, ο Κώστας Μπράτσος έδειξε υπομονή και δεν φοβήθηκε το επιθετικό στυλ παιχνιδιού του Ολυμπιακού. Παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και προσπάθησε να κρατήσει λίγο μπάλα, αλλά κυρίως να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, κάτι το οποίο του «βγήκε» στο 29′. Το πλάνο του στο πρώτο ημίχρονο ήταν σωστό και αυτός ήταν ο λόγος που οι Βολιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ.

Ο Κορμπεράν σωστά έκανε τις αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με την κατοχή της μπάλας να είναι συντριπτικά υπέρ του Θρύλου (76-24) και χωρίς να απειληθεί η άμυνα της ομάδας (0 τελικές ο Βολος). Η μπάλα δεν του έκανε την τύχη, με πολλές χαμένες ευκαιρίες και έτσι παρά το εξαιρετικό διάβασμα του παιχνιδιού από τον Ισπανό, δεν μπόρεσε να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Υπήρχε θέληση, αλλά…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε παιχνίδι με το κλασικό 4-2-3-1. Ο Ματιέ ως αρχηγός αγωνίστηκε δεκάρι, αριστερά του ο Γιώργος Μασούρας, δεξιά ο Τζος Μπόουλερ και στην κορυφή ο Χουάνγκ Ουί-Τζο. Με την έναρξη της αναμέτρησης, φαινόταν πως υπήρχε διάθεση από τους παίκτες του Κάρλος Κορμπεράν να πιέσουν ψηλά και να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Βέβαια η θέληση δεν αρκεί. Ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν έχοντας την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαν να φτάσουν με επιτυχία μπροστά στην εστία του Κλέιμαν. Ο Μπόουλερ με τον Βαλμπουενά ήταν οι πιο κινητικοί, με τον Ουί-Τζο να προσπαθεί διαρκώς να απασχολήσει τους αντίπαλους αμυντικούς.

Παρά τις όποιες προσπάθειες, το υψηλό πρέσινγκ και την κατοχή το πρώτο εικοσιπεντάλεπτο, στο 29′ ο Βόλος άνοιξε το σκορ με τον Οζέγκοβιτς, στην πρώτη μεγάλη του ευκαιρία. Μετά το γκολ, η εικόνα του ημιχρόνου άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να φτάσει κοντά στην ισοφάριση. Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να διορθωθούνε και το σημαντικό είναι να μπορέσουν οι νέοι παίκτες να συνηθίσουν στον πολύ διαφορετικό ρυθμό που υπάρχει στα παιχνίδια του πρωταθλήματος και τα ευρωπαϊκά.

Από τα εφτά σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Κορμπεράν, μόλις τα δύο κατέληξαν στην εστία, με το ένα εξ αυτών να είναι από τον Βαλμπουενά με δεξί πλασέ εκτός περιοχής και να αποκρούει στην γωνία του ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Μονότερμα, Φωτιάς και… δοκάρια

Πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν κεφάτοι στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά μετά το γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 76′, ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να κάνει το γήπεδο να… γέρνει μαζί με την τρομερή ατμόσφαιρα του κόσμου.

Οι δύο ευκαιρίες του Ντε Λα Φουέντε τα τελευταία λεπτά, θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν κάνει το 2-1.

Ο Ολυμπιακός προσπαθεί, αρχίζει και αλλάζει και ο Κορμπεράν προσπαθεί να περάσει τη δική του ποδοσφαιρική φιλοσοφία στον σύλλογο. Το έγραψα και πιο πάνω, χρειάζεται υπομονή. Υλικό υπάρχει, απλά θέλει δουλειά το σύνολο για να μπορέσει να αποκτήσει και χημεία.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Βρσάλικο (Άβιλα), Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Εμβιλά, Μπόουλερ (Ροντρίγκες), Μασούρας (Πεπ Μπιέλ), Βαλμπουενά (Ντε Λα Φουέντε), Ουί-Τζο (Ελ Αραμπί)

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος (Μπατόκιο), Φερνάντες, Ντέλετιτς (Ματίγια), Μεζκίντα (Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (Πίρινεν)