Με σκορ 2-0 επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση ο Ολυμπιακός επί του ΑΟ Χανίψν.

Χάρη σε τέρματα των Χασάν στο 22΄ και Σουντανί στο 56΄ ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-0 σε φιλική αναμέτρηση επί του ΑΟ Χανίων. Στο φιλικό αυτό ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε χρόνο σε αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν έχουν λάβει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους μέχρι τώρα επίσημούς αγώνες, αλλά και αρκετά παιδιά από την Κ19.

Αναλυτικά η  ενημέρωση από την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Ολυμπιακός:

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

«Με γκολ των Χασάν και Σουντανί ο Ολυμπιακός επικράτησε των Χανίων με 2-0 στο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα που διεξήχθη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Στο 14′ ο Κάιπερς είχε την πρώτη τελική της ομάδας μας, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στις ευκαιρίες στο 20′, αλλά το μακρινό σουτ του Νίκολιτς, μπλόκαρε σταθερά ο Καραργύρης. Το σύνολο του κ. Μαρτίνς έφτασε στην επίτευξη του σκορ στο 22′, με τον Λοβέρα να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, να γυρίζει στην καρδιά της άμυνας εκεί όπου ο Χασάν με προβολή έγραψε το 1-0.

Κάποια μακρινά σουτ από τις δύο πλευρές δεν απείλησαν τους γκολκίπερ. Στο 41′ και πάλι από ατομική ενέργεια του Λοβέρα και γύρισμα του Μπρούνο από δεξιά, ο Σουντανί βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο το τετ α τετ του Βρετού, το οποίο εξουδετέρωσε ο Καραργύρης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολλές αλλαγές από τους φιλοξενούμενους και μόνο μία από τον κ. Μαρτίνς. Συγκεκριμένα ο Κίτσος πήρε τη θέση του Κατσογιάννη για την ομάδα μας. Στο 56′ ο Σουντανί διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή. Ο Αλγερινός επιθετικός έχοντας αντίπαλο μπροστά του δεν δίστασε και με εκπληκτικό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας. Τα Χανιά είχαν δύο ευκαιρίες για να μειώσουν με τον Γιάκο, ωστόσο ο τελευταίος στο 62′ αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ στο 63′ το πλασέ του έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ο Σουντανί έδωσε τη θέση του στον Λιάτσο και στο 70′ ο Μπέλιτς πήρε αυτή του Σουρλή. Οι κινήσεις του Πορτογάλου τεχνικού ολοκληρώθηκαν με την είσοδο των Μαυρουδή, Τσάβου και Παπαδούδη. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε… ανοίξει με τα Χανιά να έχουν δοκάρι και τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες με τους Χασάν, Κάιπερς και Λιάτσο».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Καραργύρης (83′ Παπαδούδης), Μπρούνο, Κατσογιάννης (46′ Κίτσος), Παπαδόπουλος, Νικόλης (77′ Μαυρουδής), Σουρλής (70′ Μπέλιτς), Εμβιλά, Λοβέρα (77′ Τσάβος), Σουντανί (63′ Λιάτσος), Κάιπερς, Χασάν.