Με μία τρομερή εμφάνιση, η Έβερτον επικράτησε με 3-1 της Μπέρνλι και έπιασε στην κορυφή της Premier League με 10 βαθμούς τις Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ

Έβερτον για… κούπα! Με μπαλάρα και ανατροπή, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδειξε ξανά τα δόντια της και παρά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έπεσε ψυχολογικά και με μία τρομερή εμφάνιση επικράτησε της Μπέρνλι με 3-1 και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, πιάνοντας στην κορυφή τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ.

Κράτησαν για τέταρτη αγωνιστική το αήττητο τα «ζαχαρωτά», απίστευτη γκολάρα από τον Τάουσεντ. Τρίτη ήττα σε τέσσερα παιχνίδια για την Μπέρνλι που παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με μόλις έναν βαθμό.

Μέτριο το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να φτάνουν στο πολυπόθητο γκολ. Η Μπέρνλι, ήταν εν τέλει εκείνη άνοιξε το σκορ και πήρε κεφάλι στο παιχνίδι, μετά από γκολ του Μπεν Μι.

Η Έβερτον ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι. Σκόρερ, ο Κιν με καρφωτή κεφαλιά. Το τέρμα της αγωνιστικής ή και ακόμη της σεζόν (τουλάχιστον μέχρι στιγμής), μπήκε στο 65ο λεπτό.

Ο Άντρος Τάουσεντ σούταρε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα συστημένη στο παράθυρο του Νικ Πόουπ. Και ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Γκρέι ο οποίος σκόραρε για ακόμη μία φορά, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1, σε ένα χορταστικό και θεαματικό παιχνίδι.