Ο Ολυμπιακός για 2η φορά τη φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα πέτυχε πάνω από 10 τρίποντα, ωστόσο, κόντρα στη Ζαλγκίρις αυτό δεν ήταν αρκετό για να τον οδηγήσει στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ζαλγκίρις, γνωρίζοντας την ήττα με 83-75 για την 11ηαγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, σημειώνοντας 10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα με εξαιρετικά ποσοστά. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, δε συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο και στην επανάληψη, ολοκληρώνοντας το ματς με 13 εύστοχα τρίποντα.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Τα 13 τρίποντα που πέτυχε ο Ολυμπιακός ήταν η καλύτερή του επίδοση για τη φετινή σεζόν στη διοργάνωση, ωστόσο, αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά ότι δεν φέρνουν… μόνο αυτά την ευτυχία.

Ο Θρύλος είχε σημειώσει πάνω από 10 τρίποντα και στο ματς με την Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας πιο συγκεκριμένα 11/21 και 52,4%, όμως, είχαν καταφέρει να βρουν λύσεις και σε άλλα κομμάτια του ματς.

Σε αντίθεση με το ματς στο Κάουνας, όπου, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν μεν 13/26 με ποσοστό 50%, όμως, έκαναν πολλά λάθη, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να βάλει εύκολους πόντους και να πάρει εν τέλει τη νίκη.

Πάντως, η ήττα στο Κάουνας δεν ήταν καταστροφική για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πλέον κοιτάζουν μπροστά, έχοντας ως στόχο μία θέση στην πρώτη 4αδα στη κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Γνωρίζουν ότι είναι δύσκολο, ωστόσο, έχουν αποδείξει ότι μπορούν να αντιδράσουν και να πάρουν τα αποτελέσματα που θέλουν στη συνέχεια.