Ήττα για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα και καμπανάκι ενόψει συνέχειας.

Δε τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση της 33ης αγωνιστικής, γνωρίζοντας την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 87-79.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα πολλά λάθη μη μπορώντας να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Ιβάνοβιτς, σκοράνοντας μόλις 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Η αναμέτρηση

Σε κλίμα «ερυθρόλευκης» πανδαισίας οι φίλοι του Ολυμπιακού και του Ερυθρού Αστέρα που βρέθηκαν στη «Χάλα Πιονίρ» δημιοούργησαν μια μοναδική ατμόσφαιρα πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, ενώ φωνάζοντας και για τις δύο ομάδες κάλυψαν την παραδοσιακή ανάκρουση του ύμνου της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διάθεση να χτυπήσει κοντά στο καλάθι, με τον Φάλ να ανοίγει το σκορ της αναμέτρησης και στη συνέχεια να κερδίζει το πρώτο φάουλ του Κούζμιτς. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν επιθετικά στην πρώτη περίοδο με το Γούοκαπ και τον Κάνααν να δίνουν το σύνθημα από το τρίποντο και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει το ρυθμό της αναμέτρησης φτάνοντας τη διαφορά και στους 11 πόντους (19-30). Στη συνέχεια όμως δεν πρόσεξε στην άμυνα με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει το δικό του σερί και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-30.

Στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες με το ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει. Ο Μπλακ φορτώθηκε με 2 φάουλ με το Γιώργο  Μπαρτζώκα να περνά στην αναμέτρηση τον Τζοέλ Μπολομπόι. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ που είχε να δώσει, ενώ στην επίθεση το ποσοστό του από το τρίποντο έπεσε. Στο 16′ με το σκορ στο 37-39 οι «ερυθρόλευκοι» τα άκουσαν από τον Γιώργο Μπαρτζώκα για τη χαλάρωση στην άμυνα, όμως όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ ο Ερυθρός Αστέρας με 2 βολές του Ντόμπριτς ισοφάρισε σε 39-39 και έπειτα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με καλάθι 2 πόντους του Ίλιτς (41-39). Ο Φαλ επέστρεψε στο παιχνίδι μετά το 2ο φάουλ του Μπολομπόι, και με δικούς του πόντους όπως και του Γουόκαπ ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά (43-45). Στο τελευταίο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου ο Χόλαντ με βολές ισοφάρισε ξανά το ματς για να δώσει το προβάδισμα στο Ολυμπιακό ο ΜακΚίσικ με λέι-απ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε με 6-8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, στη συνέχεια έπεσε το ποσοστό του ενώ πέτυχε μόλις ένα σουτ από την περιφέρεια στο 2ο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 7/18 σουτ πίσω από το 6.75μ. Παρόλα αυτά κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 18 έναντι 11 του Ερυθρού Αστέρα, ενώ είχε ακόμα 11 ασίστ για 8 λάθη.

Στην επανάληψη o Ερυθρός Αστέρας με απανωτά καλάθια των Βιλντόζα και Χασάν Μάρτιν πέρασε μπροστά με 51-47, ενώ με τρίποντα του Πετρούσεφ στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους (54-47). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν χαρακτηριστικά στην επίθεση, έχοντας πετύχει μόλις 1 πόντο από βολή (σ.σ. του Σλούκα στο 25′) μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου, την ίδια ώρα που ο Αστέρας έτρεχε ένα επιμέρους σκορ 9-1 υποχρεώνοντας στο ίδιο διάστημα τον Ολυμπιακό σε 7 λάθη. Με καλάθι του Σλούκα έκανε «σεφτέ» στα σουτ εντός πεδιάς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός (54-50) και στη συνέχεια βρήκε σκορ με τους Σλούκα και Γούοκαπ όμως γρήγορα ο Αστέρας αντέδρασε και ανέβασε τη διαφορά στους 9 (63-54). Ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Βεζένκοφ με βολές μείωσαν στους 4 (63-59), για να ανεβάσει ξανά με λέιπ-απ ο Καμπάτσο τη διαφορά στους 6 στο τέλος της 3η περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο με αρνητικό συντελεστή ασίστ λαθών έχοντας 14 ασίστ για 16 λάθη και φανερό πρόβλημα με την άμυνα των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου. Ο Βεζένκοφ έσπασε το ρόδι με τρίποντο στο ξεκίνημα της περιόδου για να ακουλουθήσει η απάντηση από τον Αστέρα και στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ να κάνει το 68-64 και πάλι με σουτ από την περιφέρεια. Ο Χόλαντ απάντησε με δικό του τρίποντο για το 71-64, με το Σλούκα να ευστοχεί στην αμέσως επόμενη φάση από τα 6.75μ για το 71-67. Με επιμέρους σκορ 6-2 ο Αστέρας έκανε το 77-69, για μειώσει ο ΜακΚίσικ με λέιπ-απ όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Χόλαντ με τρίποντα έκανε το 80-71. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει, με τον Ερυθρό Αστέρα όμως να κρατά σταθερά το προβάδισμα 2’11” πριν τη λήξη του αγώνα (83-77), ενώ με 1’20” να απομένει ο Πετρούσεφ διεύρυνε τη διαφορά στους 7 (85-78). Στον χρόνο που απέμενε ο Ολυμπιακός πίεσε για την ανατροπή, δε βρήκε όμως στόχο, με τον Αστέρα να καθαρίζει με καίρια καλάθια το ματς.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Καμπάτσο με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Χόλαντ πρόσθεσε άλλους 17 με 3/6 τρίποντα. Από τον Ολυμπιακό, που είχε πολύ κακό συντελεστή ασίστ και λαθών (19-19) ξεχώρισε και πάλι ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Με την ήταν του αυτή ο Ολυμπιακός έπεσε στο 23-10 και θέλει οπωσδήποτε νίκη στην τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ κόντρα στη Μπασκόνια για να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 19-17, 20-12, 22-20

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βιλντόσα 12 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 20 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόμπριτς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεβ 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα), Φαλ 6 (2/4 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 10/14 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη